Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vitra otevřela Schaudepot od Herzog & de Meuron

V pátek 3. června 2016 se ve Vitra Campusu ve Weil nad Rýnem slavnostně otevřela nová budova - Vitra Schaudepot, kterou navrhli architekti Herzog & de Meuron. Díky Schaudepotu představí Vitra Design Museum veřejnosti hlavní předměty ze své rozsáhlé sbírky. Zlatým hřebem Schaudepotu je stálá výstava více než 400 exponátů z oblasti moderního nábytku od počátku 19. století po současnost, ikonické produkty světových designérů i nábytek vyrobený 3D tiskem.

Podnětem ke vzniku Schaudepotu byla touha zpřístupnit veřejnosti neustále se rozrůstající sbírku Vitra Design Musea. Základy sbírky vybudoval zakladatel muzea Rolf Fehlbaum a v současnosti patří k těm nejvýznamnějším na světě. Obsahuje ca 7 000 kusů nábytku, širokou škálu svítidel a rozsáhlé archivy včetně pozůstalosti Charlese a Ray Eamesových, Vernera Pantona a Alexandera Girarda. Sbírka měla být původně umístěna v hlavní budově muzea od Franka Gehryho z roku 1989, ale muzeum v ní pořádá velké výstavy. Muzejní sbírka se tím pádem stálé expozice doposud nedočkala. 
Novou budovu, v níž byla sbírka vystavena a představena veřejnosti, pro muzeum navrhlo architektonické studio Herzog & de Meuron z Basileje. Mezi vystavenými předměty najdete raný nábytek z ohýbaného dřeva, ikonické příklady klasického modernismu od Le Corbusiera, Alvara Aalta a Gerrita Rietvelda, barevné plastové objekty z období Pop artu i nejnovější nábytek vyrobený pomocí 3D tiskárny.
 
Prezentaci doplní menší krátkodobější výstavy tematicky spojené se sbírkou. Jako první to bude výstava o tzv. radikálním designovém hnutí z 60. let 20. století. Ve sníženém přízemí Schaudepot nabídne ukázku dalších klíčových předmětů ze sbírky, například skandinávský a italský design, sbírku svítidel a pozůstalost Charlese a Ray Eamesových.
Prezentace v Schaudepotu je rozdělena do tří částí o celkové ploše 1 600 m². V přízemí je hlavní sál s rozsáhlou stálou výstavou. Ta se zaměřuje na více než 400 zásadních děl z oblasti nábytkářství. Naleznete v ní nejen výjimečné produkty například od Gerrita Rietvelda, Alvara Aalta, Charlese a Ray Eamesových a Ettoreho Sottsasse, ale i objekty, prototypy a experimentální modely, které nejsou tak známé nebo se neví, kdo je jejich autorem. Výběr poukazuje na zásadní předměty ze sbírky a oblasti, o které se muzeum zajímá, a zároveň podává ucelený přehled o dějinách designu nábytku od stylových a technických inovací po společenské změny reflektované v jednotlivých exponátech. Podrobné informace o předmětech ze sbírky obsahuje digitální katalog, který si návštěvníci mohou přečíst v chytrém telefonu nebo tabletu - ty jsou k zapůjčení přímo v Schaudepotu.

Stálá výstava v hlavním sále Schaudepotu je uspořádána chronologicky. Průhledy je vidět na další předměty ze sbírky umístěné ve sníženém přízemí - tematicky související díla. Návštěvníkům je tak zprostředkován pohled do zákulisí muzea, kde restaurátoři a kurátoři denně pečují o předměty ze sbírky. Víc o tom, jak muzeum funguje, se návštěvníci dozvědí i na několika dalších místech. Z kavárny je vidět do muzejních kanceláří a knihovny. Knihovna je na požádání přístupná vědcům a studentům. Do restaurátorské dílny návštěvníci nahlédnou během komentovaných prohlídek. Schaudepot je tedy "transparentním" muzeem designu, které tento obor zpřístupňuje široké veřejnosti ve všech jeho oblastech.
Zdroj: Vitra
Vložil: Tisková zpráva, 08.06.16 07:10
Návštěvnost: 1691 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.