Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ve zlínském Památníku Tomáše Bati je již maketa letounu


Zlín – Do zlínského Památníku Tomáše Bati dnes dorazila maketa letounu Junkers F 13. Letadlo, ve kterém v roce 1932 zahynul zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, bylo centrálním motivem i v původním památníku. Pro obnovený památník vyrobila maketu olomoucká firma TechProAviation. Lidem se památník včetně instalovaného letounu otevře v pondělí, řekla dnes novinářům vedoucí památníku Jana Válková.


Baťa zahynul v letounu Junkers F 13 krátce po startu z Otrokovic, již v roce 1933 byl ve Zlíně na Baťovu počest postaven památník. Navrhl jej František Lydie Gahura, objekt patří k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury. Objekt později využívala filharmonie a krajská galerie, město se poté rozhodlo, že budově vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé loni 28. října, dosud v něm však maketa letadla chyběla.

Výrobu makety zajišťovala organizačně i finančně Nadace Tomáše Bati. Podle jejího ředitele Pavla Veleva je nynější maketa stejná jako původní, která byla v památníku. Rozpětí křídel má téměř 18 metrů, na délku má 10,5 metru, váží přes tunu. "Letadlo je přesně rozměrově, jako bylo to původní. Má zkrácená křídla proti originálu letadla, ono by se do památníku nevešlo, proto i za Bati zkracovali křídla," řekl ČTK Velev. V letadle není motor, táhla ani vybavení kabiny. "Je vyrobené z duralového plechu, uvnitř je duralová konstrukce. Je to udělané tak, že by to mohlo létat, kdyby mělo vše, co má mít," uvedl Velev.

Letadlo je ve stříbrné a černé barvě. Náročná byla podle Veleva zejména příprava. Půl roku se vytvářel ve 3D programu model, ve kterém se letadlo rozkreslilo na díly, kterých je asi 2000. Pro výrobce bylo těžké zejména ohnout vlnitý plech do správného tvaru. Výroba trvala více než rok, náklady byly šest milionů korun. Přispělo město Zlín, také rodina Baťů a řada sponzorů.

Vzhled letadla dnes ocenil i architekt a autor přestavby budovy Petr Všetečka. "Je to velká chvíle. Dělali to lidé, kteří opravdu vyrábějí funkční letadla, a myslím, že to na tom je vidět," řekl ČTK Všetečka.

Dnes se základ letadla pomocí jeřábu a další části přesunuly do památníku, kde se bude do pátku letadlo sestavovat, poté bude zavěšeno a upevněno. Příští týden si budou moci lidé památník prohlédnout zdarma, také kvůli zlínskému filmovému festivalu se očekává velká návštěvnost. Od června bude památník otevřen denně kromě pondělí.

Památník byl ve zkušebním provozu otevřen již dříve. "Zájem je obrovský, vždy bylo plno. Nechodí jen místní, ale i lidé z celé republiky i ze zahraničí. Nyní očekáváme obrovský zájem," uvedla Válková.
Autor: ČTK, 24.05.19 23:20
Návštěvnost: 31 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.