Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
K úmrtí Güntera Behnische

foto: Prof. Christian Kandzia
Žádný z německých architektů nepřinesl ve svých stavbách tolik transparence a otevřenosti jako Günter Behnisch. Zasazoval se proti proti zneužívání architektury k mocenským a reprezentativním účelům. Svými poválečnými realizacemi se snažil ukázovat nové demokratické Německo.
Günter Behnisch se narodil 12. června 1922 v Lockwitz nedaleko Drážďan. Ve dvanácti letech se jeho rodina přestěhovala do Saské Kamenice a v osmnácti letech (1939) narukoval do německé armády, kde až do konce druhé světové války sloužil jako velitel ponorky. Po skončení války vystudoval ve Stuttgartu architekturu, poté krátce pracoval v ateliéru Rolfa Gutbroda a v roce 1952 založil svoji první architektonickou kancelář. V následujících letech postavil v Bádensku-Würtenbersku řadu školních a sportovních staveb. Mezinárodní pozornost si získalo jeho odvážné řešení zastřešení olympijského stadionu v Mnichově (1972). Tento projekt nabídl kromě lehkosti, hravosti a také nový demokratický výraz německé architektury, na nějž navázal přístavbou německého Spolkového sněmu v Bonnu (1990) a Akademií umění v Berlíně (2005).
Behnischovy projekty mají jednu společnou věc: půdorysy a výraz stavby se vždy odvíjí z vnitřních potřeb. Funkce a provoz se napojují na otevřené jádro, čímž vzniká členitý a opticky transparentní prostor. Velké objemy rozbíjel do jednotlivých ploch a linií, těžkopádné zdi nahrazoval filigránsky členěnými skleněnými fasádami, celek rozdrobil ve prospěch mnohotvárnosti.
Günter Behnisch byl po celý život traumatizovaný ideologickým zneužitím architektury nacisty, cítil odpor k tíživým kamenným stavbám. Nejlepším dokladem jeho silného humanistického a ekologického pohledu na svět zůstanou jeho stavby. Günter Behnisch zemřel ve věku 88 let  po dlouhodobé nemoci 12. července 2010 v německém Stuttgartu.
Autor: Petr Šmídek, 17.07.10 09:00
Návštěvnost: 3839 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.