Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Německý tisk: Vyškrtnutí Drážďan oprávněné i nespravedlivé

Berlín - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve čtvrtek vyškrtla scenérii labského údolí v Drážďanech z prestižního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví právem. S poukazem na nekompromisním trvání Drážďan na výstavbě kontroverzního mostu přes Labe se na tom dnes většina německých deníků. Deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Tagesspiegel však také naznačují, že UNESCO neměří všem stejně.
    "Pro Sasko a jeho Florencii na Labi je tento vyhazov, jakkoli je z celoněmeckého pohledu politováníhodný, logickým důsledkem bezuzdné sebelásky," napsal FAZ. Tvrdí, že ze saská metropole, která za svou obnovu vděčí finanční pomoci z domova i ze zahraničí, se postupně stalo "rozmazlené, sebou zaujaté a samolibé město, které si myslelo, že má nárok na absolutní autonomii". Vyškrtnutí ze seznamu však podle listu z Frankfurtu nad Mohanem pro Drážďany znamená bolestné, ale možná i poučné procitnutí.
    Respektovaný deník však také vyslovuje podezření, že "UNESCO koná energicky jen tam, kde si to může dovolit" a čtvrteční rozhodnutí označil za "hanebné vítězství". FAZ přitom poukazuje na jiné příklady, kdy se místní správy o chráněné lokality dostatečně nestarají. "Teprve až bude tak energicky jako v Sasku konat v případě Pompejí nebo Pekingu, Angkor Vatu nebo Babylonu, osvědčí se jako skutečný ochránce světového dědictví," vytkl FAZ světové organizaci.
    Berlínský Tagesspiegel označil rozhodnutí UNESCO na zasedání v Seville za "léčivý šok". Komentátor uznává, že světová organizace nemohla rozhodnout jinak, protože by jinak ztratila tvář. I tak má ale smysl jen tehdy, když budou stanovena přísnější měřítka. "V poslední době UNESCO čestný titul rozdávalo opravdu velkoryse. Ale když může být kulturním dědictvím cokoli, a člověk o to zakopává, je to už absurdní," kritizuje Tagesspiegel politiku UNESCO.
    Deník Die Welt uklidňuje, že Drážďany budou "zářit" i bez titulu UNESCO. List poukazuje na to, jaký význam Drážďany "obtěžkané dějinami" pro Němce mají a dokládá to tím, že jakýkoli zásah do siluety města okamžitě vyvolá nervózní a vášnivé obranné reakce. "Bravurní" obnovení tamního kostela Panny Marie je "vzácným případem toho, co může způsobit vášnivě projevené občanské mínění". Die Welt vyvozuje, že Německo má silně vyvinutý smysl pro ochranu památek i přírodních krás.
Autor: ČTK, 26.06.09 12:55
Návštěvnost: 3798 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.