Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Šlechtová začne připravovat věcný záměr stavebního zákona

foto: FCB Karla Šlechtová
Praha - K povolení ke stavbě bude stačit jedna žádost a sjednotí se složitá pravidla, kterým nyní stavebníci musejí vyhovět. Měl by to přinést nový stavební zákon, na jehož věcném záměru začne pracovat ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Vláda dnes vzala na vědomí teze zákona, který budou muset doprovodit změny kompetenčního zákona a dalších zhruba 150 norem.

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, je třeba vyřešit například ochranu veřejných zájmů, činnost dotčených orgánů nebo elektronizaci veřejné správy. Problémem je také možnost obstrukcí různými organizacemi. Ministerstvo počítá, že příprava normy bude trvat víc než jedno volební období.

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je problém, že státní správu na úseku stavebního práva vykonávají v přenesené působnosti orgány samosprávy. Může tak nastat situace, že zájmy samospráv a veřejné zájmy nejsou v souladu. "Oddělením výkonu by se minimalizovalo riziko takzvané systémové podjatosti, která se v poslední době objevuje velmi často," píše se ve zprávě.

Souvisejícím problémem je podle MMR také velký počet obcí. V Česku jich je zhruba 6250, přičemž většina z nich má méně než 500 obyvatel. Všechny obce však mohou pořizovat své územní plány. "Neznamená to, že by obce zanikaly, nebo se nutně slučovaly. Měl by být ale neprodleně zahájen proces sdílení úřadů, rozvojových plánů, dopravních řešení a mnohého dalšího," řekla již dříve Šlechtová.

Podle MMR bude třeba také snížit počet orgánů, které se ke stavebnímu povolování vyjadřují. Například při poslední novele stavebního zákona, která by měla platit od začátku příštího roku, bylo třeba zároveň změnit více než 40 dalších zákonů. Kromě obecních a krajských úřadů, policie, Českého telekomunikačního úřadu nebo Celního úřadu do povolování staveb zasahuje sedm ministerstev. Takový stav považuje Šlechtová za neúnosný.

Zásadním problémem je podle MMR nedostatek peněz na výkony rozhodnutí, na platy úředníků nebo technické vybavení stavebních úřadů a úřadů územního plánování.

Ve vztahu k veřejnosti by měla být v novém zákoně zachována veškerá práva na informovanost o projednávaných dokumentech a jejich změnách. "Ovšem je nutné maximálně zredukovat možnost opakovaných připomínek a námitek k již rozhodnutým záležitostem a zejména možnost opakovaných podnětů k přezkumům a návazným obstrukcím," uvádí MMR. Ministerstvo zároveň plánuje zahájit intenzivní diskusi o podobě nové právní úpravy vyvlastnění.
Autor: ČTK, 18.09.17 14:25
Návštěvnost: 1097 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
male obce zrusit Jan Sommer - hlas z hnojiste 18.09.17 18:47
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.