Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Jižní křídlo kláštera Louka u Znojma má nová okna

Znojmo - Znojmo dokončilo další z dílčích oprav louckého kláštera. V jižním křídle je v pěti patrech 35 nových ručně vyrobených oken, která jsou stejná jako původní. Postupně se má opravit celý konvent, což si vyžaduje náklady 2,5 milionu korun. Jeden milion město získá z dotace ministerstva kultury, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí města Taťána Pavelková.

Oprava bude pokračovat podle finančních možností. Ty by mohlo vylepšit zařazení na seznam národních kulturních památek. Město o to požádalo ministerstvo kultury loni. To poslalo minulý týden seznam, na němž je i klášter, do připomínkového řízení. Konečné slovo bude mít vláda. "V plánu je postupná výměna oken na dalším křídle," uvedl starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Nová okna jsou kastlová, vyrobená z modřínového dřeva, mají i masivní modřínové parapety.

Město získalo barokní klášterní areál bezúplatným převodem od státu před šesti lety, ovšem ve špatném stavu. Většina oprav, která se dosud dělala, řešila spíše havarijní stavy. Kompletní rekonstrukci má za sebou bývalá jízdárna. Areál se využívá především v suterénní části konventu, kde má sklady vína Znovín Znojmo. Město by chtělo pořádat v opraveném klášteře kulturní akce, bylo by možné jej otevřít i pro turisty.

Klášter založil v roce 1190 znojemský kníže Konrád Ota a brzy se stal jedním z nejdůležitějších center duchovního a hospodářského života jihozápadní Moravy. Kolem poloviny 18. století prošel rozsáhlou barokní přestavbou, na níž se podílela i řada vynikajících umělců té doby. Klášter byl v období josefínských reforem v roce 1784 zrušen a budovy pak sloužily ke zcela jiným účelům. Přesto, že stavba barokního kláštera nebyla nikdy dokončena, zůstává dodnes jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě.
Autor: ČTK, 28.11.16 16:30
Návštěvnost: 1786 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
název ulice po zakladeteli Louckého kláštera Konráda Otu. Jan Prokeš 02.12.16 12:41
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.