Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mirko Baum: Coincidentia oppositorum
O předpjatých táhlových systémech
Ve čtvrtek 1. prosince 2016 se v 17:00 hodin v aule A310 Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (Poříčí 5) uskuteční přednáška profesora Mirko Bauma, který je zakládající člen liberecké Školky a profesor na fakultě architektury technické univerzity v Cáchách. Přednáška s názvem Coincidentia oppositorum (lat. Jednota protikladů) O předpjatých táhlových systémech se bude skládat z teoretické a praktické části. První část bude pojednávat o předpjatých táhlových systémech v technicko-kulturně-historických souvislostech a druhé části bude detailně představen Komenského most v Jaroměři, poslední realizace ateliéru baum & baroš ARCHITEKTI.

Prof. Ing.arch. Mirko Baum (*1944 Mladá Boleslav) patří bezpochyby mezi architekty, kteří se dokázali prosadit nejen v domácím prostředí, ale po odchodu z republiky v roce 1974 i v zahraničí. Člen tzv. Školky sdružující mladé a nadějné architekty v libereckém Stavoprojektu pod názvem SIAL nyní působí v Německu jako profesor architektury na RWTH Aachen. Mirko Baum vstoupil do SIALu v 60. letech a již od začátku vynikal zájmem o technologický a inženýrský základ architektonického díla. Z jeho prací lze číst okouzlení tvorbou R. B. Fullera, skupiny Archigram nebo ranými pracemi J. Stirlinga. To vše jsou osobnosti a skupiny, jež stály na počátku hnutí Hi-tech. Na podobné bázi - inženýrských a konstruktérských základech stavěl i Baumův berlínský zaměstnavatel J. P. Kleihues, v jehož ateliéru strávil Baum poměrně dlouhá léta. Jeho jasný a racionální pohled na architekturu, vliv SIALského mašinismu obohacený o použití moderních technologií prezentují nejen studie a projekty ze Školky, ale i jeho pozdější práce z emigrace. Inspirace průmyslem, i když ne v tak "syrové" podobě jako u prací z libereckého období, je cítit i ve stavbě vlastního RD v Roetgenu a také poslední relizaci - nového objektu Fakulty architektury v Cáchách. V roce 2007 založil v Cáchách společně s Davidem Barošem ateliér baum & baroš architekti.

Přednáška se koná v zimním semestru 2016 v rámci předmětu 'Architekt v praxi' určeného pro studenty 2. ročníku MSP na FA VUT. Předmět je otevřen všem zájemcům na fakultě i široké veřejnosti.

Více informací >
Zdroj: FA VUT
Vložil: Tisková zpráva, 01.12.16 00:15
Návštěvnost: 1666 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.