Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pražská koalice není jednotná ohledně obnovy Mariánského sloupu

Praha - Pražská koalice je nejednotná v názoru na obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Radní v úterý nepodpořili koaliční návrh radního pro kulturu Jana Wolfa (Trojkoalice/KDU-ČSL), který se vztyčení sloupu týkal. Vyplývá z vyjádření představitelů magistrátu pro ČTK.
    Wolf nedávno médiím řekl, že kopie barokního památky by mohla v centru Prahy znovu stát už příští rok. Většina rady ale v úterý nezdvihla ruku pro jeho návrh, který se týkal archeologického průzkumu Staroměstského náměstí před vztyčením sloupu. Výsledek průzkumu je přitom posledním dokumentem, který je nutný pro získání stavebního povolení.
    "Jsme zásadně proti a také jsme to včera (v úterý) řádně odprezentovali," napsal ČTK v sms náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). "Architektonický průzkum by měl probíhat až ve chvíli, kdy se uvažuje o stavbě. Pro mě osobně by to v tuto chvíli bylo zbytečné plýtvání penězi," vyjádřila se prostřednictvím mluvčího primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
    Wolf ale ČTK řekl, že se záměru nevzdává. "Věřím, že se mi podaří koaliční kolegy přesvědčit, že jde o správnou věc," uvedl.
    V tomto týdnu jde o druhý případ, kdy se z řad sociálních demokratů snesla na hlavu koaličního kolegy vlna kritiky. V pondělí Dolínek odmítl Wolfův nápad, aby hymnu pro oslavy 700. výročí narození Karla IV. psal pro hlavní město zpěvák Daniel Landa. Označil to za skandální a nepochopitelné.
    Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, která se odehrála v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav.
    Vztyčení sloupu vzbuzuje v Praze už roky silné emoce. Historici a památkáři nejsou ohledně jeho obnovy jednotní. Odpůrci sloup považují za symbol pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. Podle některých je připomínkou násilné rekatolizace země a zpátečnictví.
Autor: ČTK, 20.05.15 23:55
Návštěvnost: 2421 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.