Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na dotace z Nové zelené úsporám dosáhne širší okruh žadatelů

Praha - Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří budou mít zájem o menší opatření a nemají tolik peněz na to, aby mohli zateplit celý dům. Brabec to dnes řekl na tiskové konferenci. Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.
    Program, který skončí 31. října nebo vyčerpáním alokace, ministerstvo a Státní fond životního prostředí otevřou tuto středu. Lidé budou moct opět žádat o dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice a poprvé po pěti letech pro pražské bytové domy.
    Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky". Žádosti začne fond přijímat elektronicky od 15. května.
    "Budou tam i opatření, která například kombinací výměny oken a jednoho dalšího dílčího opatření splní alespoň dvacetiprocentní energetickou úsporu. A to už je hranice, na kterou dosáhne poměrně velké množství žadatelů," řekl ministr. Zavedením této možnosti se podle něj program otevře de facto bez rozdílu všem majitelům především rodinných domů.
    Ministerstvo také slibuje, že se zkrátí lhůty pro vyřizování žádostí na fondu. Maximálně tři týdny bude trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a tři týdny na vyplacení dotace. Nově budou lidé moct požádat o dotaci také na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo a provést úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 metrů čtverečních.
    "Jedno z opatření, která jsme zavedli, je, že zaplatíme technický dozor investorovi. To znamená, aby se každý občan, který zatepluje dům, nemusel starat od rána do večera, jakým způsobem firma provádí zateplení," uvedl ředitel fond Petr Valdman. Je ale podle něj na každém, aby si vybral dodavatelskou firmu s dobrými referencemi. I letos zůstane zvýhodnění o deset procent pro obyvatele Moravskoslezského a Ústeckého kraje kvůli ekologické zátěži.
    Výše dotace může u rodinných domů vzrůst až na 50% nákladů, u bytových domů až 20% z výdajů. Rodinné domy mohou dostat maximálně pět milionů korun, "bytovky" desetimilionovou dotaci. Další letošní změnou je zavedení tzv. paušálů na metr čtvereční, což by mělo zjednodušit výpočet výše dotace.
    Brabec řekl, že 1,1 miliardy korun je méně než loni, což vychází z toho, kolik má Česko k dispozici z aukcí emisních povolenek. "Pevně věříme, že objem emisních povolenek, jejich cena v kombinaci i s takzvaným backloadingem, návratem emisních povolenek na trh, umožní, aby v dalších letech do roku 2020 byly tyto prostředky vyšší," dodal ministr. Program schválila v pondělí vláda v celkovém objemu 27 miliard do roku 2020.
    Materiál schválený vládou obsahuje i podporu pasivních bytových domů a fotovoltaických systémů, podle Brabce se ale vzhledem k legislativě a současnému objemu peněz letos na ně výzvy vypisovat nebudou. "Zůstáváme tedy zatím u pasivních rodinných domů, tam ta podpora stále existuje jako minulý rok a bude i letošní," řekl.
Autor: ČTK, 31.03.15 19:35
Návštěvnost: 1976 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.