Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha odložila otevření tunelu Blanka plánované na duben

Praha - Praha opět odložila termín zprovoznění tunelu Blanka. Musí vyměnit větší množství poničených kabelů technického zabezpečení. Nový termín otevření není znám. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají, kolik kabelů bude třeba vyměnit a kolik to bude stát, město ani dodavatel nedokážou říct. Tunel Blanka, který je důležitou součástí vnitřního okruhu Prahy, vyjde na asi 37 miliard korun.
    "Kabely, které byly vystaveny vodě, nejsou schopny provozu a musí dojít k jejich výměně," řekl po dnešní kontrole stavby Dolínek. Ještě dnes odpoledne se uskuteční jednání s pojišťovnami, v pátek se naplno rozjedou debaty se stavební firmou Metrostav, s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ a správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS). Řešení situace by podle náměstka měla Praha znát v řádu hodin.
    Na dotaz, kolik kabelů bude třeba vyměnit, zatím město přesnou odpověď nemá. "Původně se počítalo s některými částmi kabelů, teď to vypadá na celé paprsky velkých úseků," řekl. Půjde prý o desítky milionů korun. Podle zdrojů ČTK by se ale náklady mohly vyšplhat na stovky milionů. Kdo výměnu zaplatí, není jasné. Náměstek ale nevyloučil, že by si město při případné výměně připlatilo na lepší a odolnější kabely.
    Podle dodavatele bylo počítáno, že kabely budou v suchém prostředí. "Prostředí pro montáž technologie v průběhu výstavby nebylo v souladu se zadávací dokumentací stavby a s uzavřenou smlouvou o dílo. Tunel Blanka je totiž projektován jako suchý, respektive převážně suchý. Projekt tak počítá s instalací kabelů v suchém prostředí a tomu odpovídá i specifikace kabelů, jejich izolační a protipožární hodnoty," informoval ČTK mediální zástupce ČDK Praha DIZ Karel Samec. Firma podle něj na problémy s kabely upozorňuje už několik měsíců.
    Dnešní "ostrá" debata se zástupci firmy ČKD Praha DIZ se podle Dolínka vedla mimo jiné o tom, zda technici kabely instalovali do zcela suchého prostředí, nebo zda některé z nich umístili do tunelu až po povodni v létě roku 2013. Stavba totiž tehdy nebyla dokončena, na vnější izolační vrstvě chyběly poklopy a do tunelu se dostalo tolik přívalové vody, že vytvořila vodní hladinu, kterou bylo nutné odsát a vysušit. ČKD Praha DIZ podle něj zároveň tvrdí, že se průsaky v tunelu objevily ještě před povodní. To ale Dolínek popírá. Opírá se přitom o garanci projektanta. "Jsme připraveni toto doložit," doplnil.
    ČKD Praha DIZ podle Samce nabídla Praze tři varianty, jak postupovat při výměně poškozených kabelů. "Momentálně proto nelze specifikovat časovou ani finanční náročnost této výměny," uvedl Samec. Podle něj ale musí být pro nové kabely zabezpečeno suché prostředí.
    Dolínek dodavatele vyzval k tomu, aby vypracovali nový harmonogram, podle kterého by měl být tunel dokončen a stanoveno datum otevření. Původně totiž měly firmy dílo předat 21. února. "Zhotovitelé nezvládli naplnit harmonogram, který si sami stanovili," tvrdí Dolínek. Podle některých informací ČTK ve smlouvách mezi Prahou a dodavateli žádné lhůty pro dokončení díla stanoveny nejsou.
    Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. V průběhu let se stavba prodražila minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).
Autor: ČTK, 26.02.15 20:35
Návštěvnost: 1928 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.