Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soud odročil proces s městem Brnem kvůli změně územního plánu

Brno - Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v případu žaloby na Magistrát města Brna kvůli aktualizaci územního plánu. Loni v červnu ji schválilo zastupitelstvo, čímž změnilo 20 let starý územní plán. Na soud se obrátilo 15 žalobců v čele s hnutím Nesehnutí. Jejich právní zástupce Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu Frank Bold označil aktualizaci za nezákonnou a zmatečnou. Soudce David Raus vyslechl navrhovatele i odpůrce a odročil hlavní líčení na pátek 23. ledna.
   
"Soud se rozhodne, zda bude potřeba dalších důkazů. Pokud ano, budeme pokračovat v dokazování. Pokud ne, zazní závěrečné návrhy," řekl při odročování Raus.
    Nezhyba při přednesení návrhu řekl, že zastupitelé dostali obsáhlý dokument týden před zasedáním a neměli dostatek času na to, aby se s ním řádně seznámili. "Nebylo v lidských silách za týden pročíst přes 10.000 stránek. Zastupitelstvo nemohlo rozhodovat na základě spolehlivě zjištěného stavu věci a postupovat se zásadou legality," řekl Nezhyba.
    Zástupci magistrátu však oponovali tím, že zastupitelé na zasedání hlasovali o možném přeložení projednání bodu na pozdější datum, avšak tento návrh zamítli. "Proto není pochyb, že zastupitelé věděli, jaký dokument schvalují," uvedla Veronika Doležalová z odboru územního plánování a rozvoje brněnského magistrátu.
    Žalobci upozorňují na závažné procesní vady. Vadí jim, jaký měla aktualizace proces schvalování a že některé změny pořizovatel nevysvětlil. "Určité konkrétní plochy pro zeleň změnil na jiné funkční plochy, aniž by to zdůvodnil v textu," řekl Nezhyba. Podle navrhovatelů bude možné v plochách pro zeleň stavět. Dokumentu nadále vytýkají zvyšování indexu podlažních ploch, ale také legalizaci černých staveb. Nastane díky změnám funkčních ploch, protože kde se dřív stavět nedalo, podle nové aktualizace už se stavět může. Podle navrhovatelů také dokument nahrává některým developerům a majitelům pozemků.
    Doležalová ale řekla, že magistrát postupoval tak, aby zákon neporušoval. "Podaný návrh na zrušení aktualizace obsahuje většinou námitky, s nimiž se magistrát už v minulosti vypořádal, ale nepoukazuje na žádná konkrétní porušení zákona," doplnila Doležalová.
    Doležalová také upozornila na to, že Brno má územní plán z roku 1994 a od té doby neprošel žádnou zásadní novelou. "Aktualizace má být ve prospěch veřejnosti, aby Brno nezůstalo bez aktuálního územního plánu," poznamenala. Nový totiž nelze vypracovat kvůli tomu, že soud zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Podle nich se musí Brno řídit. Do jejich vypracování nemůže nový územní plán pro Brno vzniknout. 
Autor: ČTK, 16.01.15 21:15
Návštěvnost: 2890 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.