Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památkáři chtějí odbahnit Velký zámecký rybník v Lednici

LEDNICE - Památkáři chtějí odbahnit Velký zámecký rybník v Lednici na Břeclavsku. Jeho úprava si vyžádá asi 80 milionů korun. Památkový ústav chce většinu prostředků získat z dotací Evropské unie (EU). "Projekt máme již hotový. Pokud to vyjde, mohli bychom se do odbahňování rybníku pustit příští rok," řekl dnes ČTK ředitel ústavu Jaromír Míčka.
Velký zámecký rybník leží přímo v centru parku lednického zámku. Rozkládá se na 26 hektarech a je na něm 12 ostrovů. Rybník vybudovali po napoleonských válkách francouzští zajatci.
"Bohužel se stav tohoto unikátního vodního díla zhoršuje. Bahno zhoršuje kvalitu vody. Navíc působí postupné zarůstání vodní plochy. Pokud se rybník neodbahní, může časem zcela změnit svoji podobu," řekl ČTK správce lednického parku Oto Bernad.
Rybník tvoří přírodní rezervaci, ve které žije kriticky ohrožený pták kvakoš noční. Vodní dílo proto není možné vypustit a bagry bahno odtěžit. Mohlo by to zničit celý tento biotop. Navíc by nákladní auta vyvážející bahno poškodila park.
Památkáři ale již našli způsob, jak problém vyřešit. Bahno by mohl přímo ve vodě odsávat speciální bagr. Bláto by se vytvořeným potrubím dostávalo přes park na místo, kde by jej bylo možné bezpečně nakládat a odvážet těžkou technikou.
"Rybník si rozhodně tuto péči zaslouží. Každou sezonu se po jeho březích procházejí tisíce turistů," dodal Bernad.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 20.09.05 14:30
Návštěvnost: 2647 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.