Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zelení: Změna brněnského územního plánu zlegalizuje černé stavby

"Nemůžeme se chovat, jako by některé stavby nebyly."
Brno - Aktualizace brněnského územního plánu umožní legalizaci desítek černých staveb, tvrdí brněnská Strana zelených. Podle jejího předsedy Martina Andera obsahuje návrh mnoho případů, kdy změna územního plánu zajistí legalizaci soukromých bazénů, hřišť i rodinných rezidencí postavených bez potřebných stavebních povolení. Nejvíce případů je podle zelených v okolí Brněnské přehrady, ale i v městských částech Jehnice, Ořešín a Ivanovice. Zastupitelstvo by proto mělo návrh odmítnout, tvrdí zelení. Magistrát však nesouhlasí.
    Podle Andera je chystaná aktualizace ukázkou kmotrovského přístupu k územnímu plánování. "Změny převedou pozemky zeleně a zahrádek na lukrativní stavební parcely. Stejným postupem si náměstek primátora Ladislav Macek zpětně legalizoval svou rodinnou chatu u Brněnské přehrady," ubedl Ander. Náměstek si podle něj postavil chatu v rozporu s územním plánem v plochách zeleně. Kvůli tomu zahájil bystrcký stavební úřad řízení o odstranění stavby. "Než byl ale konec, náměstek bez projednání zařídil změnu územního plánu tak, aby bylo vše v souladu, a proto se řízení zastavilo," podotkl Ander.
    "Příměr s rodinnou vilou u přehrady považuji za lež. Vznikla na základě řádného ohlášení stavebnímu úřadu o rekonstrukci původní chaty, která na místě byla už od padesátých let minulého století. Vše bylo podle platných regulativ," uvedl náměstek Ladislav Macek (ČSSD). Podle něj aktualizaci územního plánu zpracovávala odborná firma. "Při zpracování určitě nebylo záměrem legalizovat černé stavby. Návrh je v souladu se zadáním z roku 2009, kdy byl náměstkem primátora pro rozvoj právě Martin Ander. Pokud se něco nelegálního legalizuje, může to být jedině na základě jeho návrhu," doplnil Macek.
    Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry je jedna věc názor zelených a druhá stavební zákon. "Ten nám ukládá, že máme v rámci územního plánu reflektovat jednotlivé stavby. Nemůžeme se chovat, jako by některé stavby nebyly," sdělil Žára. Dodal, že je otázkou, jak v celé věci postupují jednotlivé stavební úřady, které stavby povolují, nebo nepovolují. "To už je mimo dosah územního plánování a je to výkon státní správy," poznamenal Žára.
    Zelení také poukazují na spekulace s pozemky. "Typickým příkladem je přeměna zahrádek mezi Komínem a Žabovřeskami na lukrativní parcely pro developerskou výstavbu bydlení," řekl Ander a dodal, že nestavební pozemky zahrádek v lokalitě Kozí hora skoupila firma Avrioinvest. Díky aktualizaci se tyto pozemky mají stát stavebními. "Obdobný případ lze najít v Husovicích nebo u přehrady," uzavřel Ander.
Autor: ČTK, 28.05.14 21:45
Návštěvnost: 2332 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.