Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bývalé vedení Prahy zpochybňuje neplatnost smluv na stavbu Blanky

Praha - Bývalé vedení hlavního města zpochybňuje, že by smlouvy na stavbu pražského tunelu Blanka byly neplatné. Stejným způsobem by například podle bývalého náměstka primátora Petra Hulinského (ČSSD) bylo neplatných mnoho dalších smluv v Praze. Hulinský to dnes řekl ČTK. Ohradilo se i vedení klubu zastupitelů ODS, kvůli hrozící škodě požaduje mimořádné svolání zastupitelstva. Metrostav ve středu oznámil, že zastaví práce na stavbě tunelu. Praha mu prý dluží a chybí smluvní dodatky na takzvané vícepráce. Praha reagovala prohlášením, že smlouvy nejsou pravděpodobně platné.
    Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ve středu řekl, že stavbu neprojednala rada ani zastupitelstvo hlavního města. Na magistrátních stránkách jsou ale k dohledání dvě usnesení rady ze září 2006 a jara 2007, kterými vedení města zadání zakázky projednala. Platnost smlouvy podle některých politiků má zpochybňovat skutečnost, že některé dodatky podepisovali místo politiků tehdy velmi mocní magistrátní úředníci jako šéf investic Jiří Toman.
    Podle několika oslovených politiků, kteří tehdy Prahu vedli, se zakázkou podle tehdy platných zákonů zastupitelstvo zabývat nemuselo, stačil souhlas rady. Shodlo se na tom prý několik týmů interních i externích právníků.
    Hulinský ČTK řekl, že zatím neví, co je napsáno v kontrolním protokolu, z kterého vedení města vychází. "Neumím si ale představit, že by všechny smlouvy od roku 1992 do 2013, které byly úředníky hlavního města podepsány, byly neplatné," poznamenal. Kvůli problému se podle něj na začátku příštího týdne sejdou zástupci sociální demokracie s TOP 09. Obě strany mají v hlavním městě mezi sebou uzavřenou smlouvu o spolupráci.
    Podobně reagoval i bývalý primátor Pavel Bém (ODS). "Kdyby měla být platná šílená Hudečkova konstrukce o platnosti/neplatnosti smluv, pak by v České republice neplatily vůbec žádné nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy o prodeji či koupi majetku atd. Je to pouze a jenom hysterický křik ve snaze zachránit si svůj vlastní krk," napsal Bém ČTK. Současní radní jsou podle něj nyní "chyceni v pasti svého nicnedělání" a bojí se, že za to ponesou trestněprávní odpovědnost.
    Bém se zároveň ostře pustil do současného vedení Prahy. Za Hudečkem podle něj stojí samé dluhy, které generují sankční poplatky v řádech desítek milionů korun. "A ty bude Praha platit. Správně by je měl zaplatit pan Hudeček 'and his boys' ze svého. Troufnu si odhadnout, že za to padne další trestní oznámení," uvedl Bém. Hudeček je podle něj ztělesněním politické hlouposti a manažerské nezodpovědnosti.
    Proti současnému vedení města se postavilo i vedení klubu zastupitelů ODS. "ODS prohlašuje, že výstavba tunelového komplexu Blanka byla řádně schválena tehdejším vedením města a opakovaně projednávána v průběhu koalice TOP 09 a ODS v radě hlavního města," napsal v prohlášení předseda klubu a tehdejší náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). "Zástupci vedení města za TOP 09 v čele s primátorem Hudečkem se tímto způsobem snaží zbavit jen zodpovědnosti za neřízení této stavby a nerozhodování o změnách potřebných k dokončení stavby," dodal s tím, že Praze kvůli tomu hrozí stamilionové škody. ODS proto požaduje svolání mimořádného jednání zastupitelstva hlavního města.
    O správnosti a zákonitosti tehdejšího postupu je přesvědčen i bývalý náměstek primátora Jan Bürgermeister (tehdy ODS). "Rada by musela zešílet, kdyby tomu tak nebylo, protože to by si opozice nenechala ujít," poznamenal. Dodal, že se stejným způsobem postupovalo i při uzavírání dalších smluv, například na stavbu protipovodňových zábran. Možnost pochybení tak vidí pouze ve formálních věcech.
    Bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner, který předkládal radě obě usnesení o zadání zakázky v letech 2006 a 2007, se nechtěl k problému vyjadřovat.
Autor: ČTK, 21.11.13 16:20
Návštěvnost: 1292 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.