Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výzdobu svatovítské katedrály obohatila socha Jana Koblasy

Praha - Sochařskou výzdobu katedrály sv. Víta na Pražském hradě obohatila plastika mezinárodně uznávaného sochaře, malíře a grafika Jana Koblasy s názvem Vzkříšení. Je umístěna proti svatováclavské kapli a odhalena byla dnes v podvečer při ekumenické modlitbě za oběti totalitních režimů.
    Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a České republiky stanul Koblasa vedle dalších významných umělců minulosti. Jednou z posledních plastik, které byly do chrámu instalovány, byla socha svaté Anežky - ta je v katedrále od roku 1989, z doby jejího svatořečení. Velké množství uměleckých děl předtím katedrála získala na přelomu 19. a 20. století v době dostavby chrámu.
    Koblasa vytvořil čtyři metry vysokou a částečně pozlacenou bronzovou plastiku Vzkříšení v roce 1981. Subtilní stéla nepředstavuje dílo abstraktní, ale naznačuje abstrahovanou lidskou postavu. Loni byla načas instalována na kostele sv. Jiljí v Nymburku.
    Už v 60. letech Koblasa pracoval pro sakrální prostory. Spolu s Mikulášem Medkem a Karlem Neprašem se podílel na úpravě presbytáře kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích. V 80. letech realizoval sochu sv. Jana Nepomuka Neumanna v české kapli ve Washingtonu. Následovaly oltáře a krucifixy pro kostely v Norderstedtu, Lübecku, Hamburku a Neumünstru. V roce 2000 spolupracoval na novostavbě kaple sv. Václava v Bílce u Teplic. Pro křížovou cestu u Kuksu dokončil v roce 2008 sochu Svatá rodina.
    Loni připomněla jeho osmdesátiny retrospektiva na Pražském hradě a výstava soch a grafik z 60. let v Norimberku. Koblasa od roku 1982 žije a tvoří v Hamburku, dnešního odhalení své plastiky se osobně zúčastnil.
    Na slavnostní večer byli pozváni rektoři českých univerzit a děkani jejich fakult. Na ekumenickou modlitbu navázal koncert, na kterém zaznělo Requiem Jeana Gillese (1668-1705).
Zdroj: Jiří Borovička
Vložil: ČTK, 17.11.13 23:45
Návštěvnost: 2811 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
vzkříšení? Zdeněk Skála 18.11.13 19:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.