Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeň zahajuje přestavbu bývalého pivovaru a kasáren Světovar

Plzeň - Plzeň dokončuje výběr firmy, která přestaví bývalý pivovar a kasárna Světovar na kulturní centrum a archiv. Akce dotovaná EU vyjde včetně infrastruktury šestihektarové plochy na 267 milionů Kč. Město na ni letos vyčlenilo přes 70 milionů korun. Už se mělo začít stavět, ale akce má zpoždění, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).
    "Pokud se teď vybere dodavatel a projekt se začne realizovat, tak se bude otevírat až v březnu či dubnu 2015. Tedy hned od ledna 2015, k zahájení Evropského hlavního města kultury (EHMK), se to nestihne," uvedl.
    Peníze na přestavbu i infrastrukturu už schválilo zastupitelstvo, ale nyní se diskutuje o zaměření a využití takzvané kulturní fabriky 4x4, která měla být zaměřená na alternativní kulturu. Hlavní díl peněz, až 200 milionů korun, má jít do projektu příští rok.
    "Běží výběrové řízení na dodavatele. Do zastupitelstva půjde 10. října informativní zpráva, která říká, jak lze zařízení využít," řekl náměstek. Nové vedení městské společnosti Plzeň 2015, která připravuje program EHMK, ji pro zastupitele připravilo.
    Podle Zrzaveckého se nyní mění pohled na areál Světovaru, na jehož třetině se mají vybudovat stovky bytů. Nyní se připravuje tendr na developera a prodej pozemků. Pokud by tam ale vzniklo centrum nekomerční kultury, hrozilo by to, že město okolní pozemky na byty prodá za výrazně nižší cenu a přijde o desítky milionů Kč.
    Plzeň 2015 dosud uváděla, že na provoz centra potřebuje od města nejméně deset milionů korun ročně, a to za podmínky, že najde partnera, který bude kulturní objekt využívat. Radnice by ale ztratila vliv na to, co se tam bude dít. "Pokud to bude chtít město celé řídit, pak by to bylo 30 milionů Kč ročně. S tím v rozpočtech nepočítáme," uvedl.
    Plzeň 2015 nyní přišla s tím, že to půjde i za pět milionů korun, ale za předpokladu, že bude kulturní fabrika pořádat také podobné akce, jaké jsou nyní například v městské Besedě. "Bude o tom diskuse, protože základem projektu Světovar bylo, že nebude kanibalizovat na ostatních městských zařízeních. Měla to být nová dimenze," uvedl Zrzavecký. V Plzni se množí názor, aby se postavil archiv a centrum kultury jen vymalovalo a provedly by se tam základní opravy.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 02.10.13 19:40
Návštěvnost: 4725 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.