Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha souhlasí s návratem mariánského sloupu na Staromák

Praha - Na Staroměstské náměstí v Praze by se měla příští rok vrátit kopie barokního mariánského sloupu, který byl zbořen po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918. S obnovou sloupu dnes souhlasila rada hlavního města. ČTK to řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Praha uvažuje také o navrácení Krocínovy kašny. Toto renesanční dílo bylo zbouráno v roce 1862 v souvislosti s novogotickou dostavbou radnice.
    
Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse. Rozhodnutí přivítali členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu. "Jde o první barokní památku v Čechách, jednu z nejkrásnějších, od které se odvíjelo celé barokní sochařství," řekl na dotaz ČTK akademický sochař Petr Váňa, který kopii sloupu tvoří. "Po patnácti letech, co na tom pracujeme, je hotova skoro celá architektura," doplnil. Vznik sloupu je financován z darů. Společnost chce dílo Praze věnovat. Znovuvytvořené části sloupu jsou uloženy na různých místech v Praze. "Jde dohromady o skoro sto tun kamene," řekl sochař. Třeba socha panny Marie je zatím za Týnským chrámem.
     Podle harmonogramu, který dnes radní schválili, bude osazení sloupu a kašny předcházet mimo jiné studie proveditelnosti, která by mohla být hotová letos v létě. Na několika místech náměstí by měl být také proveden archeologický výzkum. Město plánuje uspořádat rovněž odborné kolokvium. Na konci letošního roku by Praha chtěla vypsat ideovou architektonickou soutěž.
     Sumu na přípravu metropole odhaduje na zhruba 4,4 milionu korun, část peněz by chtěla získat z ministerstva kultury. Se samotným osazením mariánského sloupu by se mohlo začít na jaře příštího roku. Náklady by měly činit kolem tří milionů korun.
     Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu Mariánského sloupu, který byl stržen po pádu habsburské monarchie, jednotní. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) před časem na svém blogu uvedl, že sloup je pro některé stále symbolem sporu o české dějiny, reformaci a protireformaci. "Pro mě je znovupostavení sloupu především návratem vzácného uměleckého díla na místo, kde chybí, obnovou historické paměti," doplnil.
Zdroj: Šárka Dvořáková
Vložil: ČTK, 26.03.13 19:40
Návštěvnost: 3175 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.