Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Chrám sv. Víta získá nové zvony a možná i varhany

Praha - Katedrála sv. Víta možná získá nové zvony. Ke čtyřem stávajícím by chtěli správci chrámu znovu přidat tři další zvony, které zmizely za první světové války. Pořízení zvonů přijde zhruba na 1,6 milionu korun, na hledání sponzorů se podílí pražský magistrát, Hrad a pedagogové ČVUT. Novinářům to dnes řekl arcibiskup Dominik Duka. Plánem do budoucna je pořídit také nové varhany a chrám více otevřít veřejnosti. Už teď chrám zve na výstavy, koncerty a varhaní festival.
    V katedrále jsou dnes čtyři funkční zvony - Jan, Josef, Václav a Zikmund. Další tři, které se jmenovaly Dominik, Mária a Ježíš, byly zničeny za první světové války. Největší z nich byl Dominik, který vážil přes jednu tunu. Jeho výroba bude také nejdražší, přijde zhruba na milion korun. Sponzory na tento zvon přislíbil najít magistrát. Ke zvonu Mária, který bude stát přes 260.000 korun, se přihlásil Hrad, profesoři ČVUT pak budou hledat sponzory pro zvon Ježíš, který bude stát asi 178.000 korun. Dalších téměř 100.000 korun bude vyžadovat montáž zvonů.
    Život v katedrále se obnovuje díky dohodě, kterou loni v květnu uzavřel Duka s prezidentem Václavem Klausem. Domluvili se na společné správě chrámu a ukončili dlouholetý soudní spor o určení vlastnictví katedrály.
    K výkonu společné správy o katedrálu vznikla rada držitelů klíčů od korunní komory. Jejími členy jsou mimo jiné prezident Klaus, premiér Petr Nečas, arcibiskup Duka či primátor Bohuslav Svoboda. Právě tito držitelé klíčů se domlouvají na plánech a projektech, které se týkají budoucnosti katedrály, tedy oprav, nákupu nových varhan a podobně.
    Zástupci chrámu dnes představili také nové webové stránky www.katedralasvatehovita.cz. Lidé tam najdou seznam mší, výstav a koncertů, ale i informace o historii katedrály a fotogalerii.
    Duka, který se stal pražským arcibiskupem loni v dubnu, míní, že katedrála je důležitá pro věřící, ale zároveň je významným symbolickým místem celého českého národa. Jako taková by proto neměla být důvodem svárů.
Autor: ČTK, 20.04.11 21:25
Návštěvnost: 5101 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.