Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Autobusové nádraží v Sázavě
Autobusové nádraží v Sázavě


Jedno z nejmalebnějších měst na řece Sázavě získalo novou podobu autobusového nádraží, jehož nejvýraznější novinkou se stalo zastřešení nástupišť. Ideově jsou pojata jako dva míjející se parníky: dvě ostrovní nástupiště představují plavidla a multifunkční vertikální prvky, tzv. totemy předělující každé nástupiště v jedné třetině, znázorňují jejich komíny. Pocta městu se skrývá i ve zvolené barevnosti: červená, modrá a bílá nejsou jen tradičními vodáckými barvami, ale také symboly města Sázavy. Městskou vlajku ostatně najdeme v horní části totemů. Vzhledem k tomu, že městem meandruje řeka Sázava a také kvůli silné tradici sklářského průmyslu, byly zvoleny lehké, otevřené konstrukce zastřešení s výrazným podílem prosklení.
Nástupiště jsou 16 metrů dlouhá a každé z nich obsluhuje pět autobusových stání. Aby i při této délce zůstala jednotlivá stání pro uživatele přehledná, jsou jasně zvýrazněna modrými a červenými stříškami. Bílá barva potom odlehčuje kostru konstrukce.
Zastřešení vychází z našeho typového přístřešku qadra. Ten představuje stylově čistou, jednoduchou konstrukci, v níž se spojují různé funkce tak, aby bylo nástupiště maximálně přehledné. Je charakteristický grafikou na sklech: vertikální linky tvoří výtvarný prvek - akcentují barvu totemu a zastřešení, a zároveň fungují jako naznačení opěradel za lavičkami. Qadra se dále vyznačuje speciálně navrženými lavičkami a opěrkami zakomponovanými přímo do konstrukce. Poprvé jsme toto typové zastřešení použili ve španělském přímořském městě Aviles; v Sázavě u něj však došlo k mnoha inovacím. Výraznější využití skla vedlo k částečnému prosklení původně neprůhledné střechy nebo k novému způsobu uchycení autobusových označníků, které jakoby levitují pod barevnými skleněnými panely ve střeše. I samotné totemy jsou v Sázavě vyrobeny ze skla. K novinkám patří také koše na tříděný odpad, které jsou tu poprvé integrovány do zasklení zadní stěny přístřešku. Pro zachování vizuální čistoty konstrukce a snadnější údržbu byly v patě sloupů použity dvorní vpustě pro odvod vody.

Konstrukce je vyrobena z oceli a opatřena ochranou proti rzi ze žárového zinku a polyuretanového laku. Je zastřešena sendvičovým panelem a zahrnuje integrované osvětlení. Mobiliář sestává z HPL desky v barvě nástupiště v sedací nebo opěrné části, namontované na ocelovou konstrukci. V Sázavě jsou nástupiště vybavena i integrovanými informačními klaprámy na skle. Qadra je vhodná i pro železniční dopravu.
Zdroj: mmcité+
Vložil: Tisková zpráva, 07.11.19 18:00
Návštěvnost: 1 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Katalog
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.