Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Jaká okna použít v různých typech novostaveb
Jaká okna použít v různých typech novostaveb

Projektujete nový rodinný dům, bytový dům, komerční objekt nebo jinou novostavbu? V tomto článku se podíváme, jaké typy oken se hodí do různých druhů novostaveb. Někde se vyplatí investovat do hliníkových oken, jinde je jasnou volbou dřevo, no a ve většině případů jsou to spolehlivá plastová okna. Pojďme se podívat na specifika různých typů oken.

Pro rodinné domy nejčastěji plastová okna

Plastová okna mají nejlepší poměr cena/kvalita. V dnešní době se vyrábějí kvalitní plastová okna v nejrůznějších dekorech a barvách, takže zapadnou v podstatě do každého rodinného domu. V porovnání s hliníkovými a dřevěnými okny jsou plastová okna ekonomičtější, přičemž mají srovnatelné vlastnosti – zvukovou i tepelnou izolaci. Navíc jsou velmi nenáročná na údržbu.


O konkrétních vlastnostech oken (tepelná a zvuková izolace, bezpečnost aj.) nakonec tolik nerozhoduje jejich materiál, ale hlavně výběr profilu a jeho vestavná hloubka, typ zasklení a použité těsnění.

  • Stavební hloubka je v podstatě tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru. Základem je pětikomorový okenní profil se stavební hloubkou minimálně 70 mm. Zákazníci, kteří jsou ochotní investovat do kvality, volí šestikomorové profily při stavební hloubce minimálně 80 mm. Počet komor ovlivňuje tuhost a pevnost konstrukce.
  • Základním standardem je dnes použití dvojskla. Čím dál častěji však žádají zákazníci, z důvodu rostoucích nákladů na energie, použití trojskla, které má nižší tepelnou propustnost a dokáže snížit tepelné ztráty o více než 30 %.
  • Důležité je také počet těsnění, u rámů s dvojitým těsněním může docházet k častému rosení.

Co jsou to třídy plastových profilů?

Třída plastových profilů dle ČSN EN 12608 rozlišuje kategorie A, B, C. Rozdělení probíhá na základě tloušťky pohledové stěny plastového profilu. Nejširší vnější stěnu má třída A (3 mm), třída B má tloušťku vnější stěny 2,7 mm a třída C 2,5 mm. Tento parametr je určující pro stabilitu a dlouhou životnost oken.

Dřevěná okna pro roubenky a sruby

Dřevěná okna jsou náročnější na údržbu. Je potřeba je občas znovu nalakovat a vůbec se nehodí tam, kde je velká vlhkost a mění se teploty. Když chcete opravdu přírodní materiál, který vypadá krásně, pak se dřevěná okna dají použít prakticky ve všech rodinných domech. Téměř povinností je použít dřevěná eurookna nebo špaletová okna v klasických dřevostavbách (například roubenky nebo sruby). Když to majiteli nevadí, v jiných dřevostavbách se dají v klidu použít plastová okna v dřevěném dekoru, která jsou levnější a na jejichž údržbu potřebujete jen minimum času.

Hliníková okna nejen pro komerční a administrativní budovy

Hliníková okna jsou nejdražší, ale nejkvalitnější. I po spoustě let vypadají jako nová, když se pravidelně seřizují, nepoznáte, že už jsou na místě přes 10 let. Vypadají elegantně, skvěle odolávají i náročným povětrnostním podmínkám, mají extrémně dlouhou životnost. Hliníková okna se také nejlépe hodí pro velké prosklené plochy a dají se objednat i okna netradičních tvarů. Používají se u novostaveb komerčních objektů, administrativních budov, a v posledních letech stále častěji i u rodinných domů. Jejich údržba je nenáročná a opět si je můžete pořídit v nejrůznějším barevném provedení.

Ať si vyberete okna jakákoliv, je třeba vědět, že musí splňovat prováděcí normu ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování. Norma definuje požadavky na funkční a trvanlivé zabudování oken a dveří, zahrnuje pravidla pro montáž oken, připojovací spáry, přesnost zabudování oken, kotvení i montážní materiály. Touto normou se musí řídit všichni developeři stavící nové domy.
Zdroj: Svět oken s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 09.09.19 06:00
Návštěvnost: 4 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.