Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Kadani vznikají cihly tereziánky. Vrací život pevnostem
V Kadani vznikají cihly tereziánky. Vrací život pevnostem

Víte, jak se opravují české pevnosti? Možná budete překvapení: i dnes se vyrábí cihly, které odpovídají původně použitým. Říká se jim tereziánky a vznikají v západočeské Kadani ve firmě BRISPOL.

Původní tereziánky se vyráběly přímo na místě

V době staveb pevností, jako je Terezín nebo Josefov, bylo potřeba, aby stavba postupovala rychle a bez zbytečných nákladů. Proto se jíl těžil a zpracovával přímo v místě stavby. Kvalita natěženého jílu se promítla do vlastností cihel: zatímco jose- fovské cihly obsahují víc jílových složek, a proto jsou křehčí, ale odolnější, terezínské mají větší podíl písku, a tak se s nimi lépe pracovalo, ale jejich životnost byla nižší.

S cihlami i stavbou pomáhali vojáci a žádný materiál nepřišel nazmar. Dobře vypálené cihly bez vad použili stavebníci na lícové zdivo a cihly horší kvality se jednoduše "schovaly" do stavby.

Při výrobě se používal místní materiál. Jeho složení se promítlo do vlastností cihly.

Tereziánka se vrací

Jak tedy přichází na svět dnešní tereziánka? Podobně, jako tehdy, ale s větší péčí. Při opravě památek už totiž nespěcháme a nešetříme na úkor kvality.

Dnešní pevnostní cihly vyvinula firma BRISPOL na základě těch původních. Pro vzorovou cihlu získala jíl z původní lokality, podle které vyrobila cihlu stejných rozměrů a podobných vlastností. Cihly stále vyrábí ručně tak jako v době stavby českých pevností – v dřevěných formách s kovovými hranami. Potom je lisují, suší a vypalují na vysoké teploty.

Kameninové cihly se dodnes dělají ručně v dřevěných formách.

Vzniká tak pevná kameninová cihla, která odolává mrazu, chemikáliím i mecha- nickému poškození. Tím umožňuje opravit pevnosti a další památky tak, aby tu zůstaly pro další generace.

V Terezíně přiložili ruku k dílu památkáři, architekti i nadšení laici

V Terezíně se v červnu odehrála událost, která přispěla k lepšímu povědomí o opravě pevností, zejména té terezínské. BRISPOL tu ve spolupráci s městem Terezín a ateliérem arch. Hudáka uspořádal pracovní seminář zaměřený na vyzdění části opevnění. Všichni účastníci připojili ruku k dílu při stavbě střelecké zídky, a tak se zapojili do opravy významné české pevnosti.

Do opravy zídky se zapojili odborníci i veřejnost.

I vy můžete vytvořit něco hodnotného, co tu zůstane pro příští generace. Seznamte se s blíž nejen s pevnostními cihlami, ale s kameninou jako takovou: s poctivým mate- riálem, který vydrží po staletí.
Zdroj: BRISPOL
Vložil: Tisková zpráva, 15.08.19 11:30
Návštěvnost: 8 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.