Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Diplomky 2019 - Cena Českých center
Matěj Čunát - Děčín 2070 - vize pro Shrinking city
Škola: Fakulty umění 
a architektury Technické univerzity v Liberci
Vedoucí práce: Jiří Klokočka

Město Děčín se potýká od roku 1989 s úbytkem obyvatel, je tak typickým příkladem smršťujícího se města. Město skýtá mnoho kvalit a nevyužitých potenciálů, ale postrádá ucelenou představu jak se má vyvíjet. Proto stanovuji vizi vývoje města, která bude aspekt smršťování vnímat jako potenciál.
V masterplanu vymezuji zastavěné území, které je klíčové pro fungování Děčína. Stávající zastavěné území propojuji a posiluji rozvojovými plochami, které využívají principů lineární zástavby a v rámci omezených investičních prostředků maximalizují dopad na veřejný prostor a strukturu města. Městské fragmenty jsou tak propojeny rozvojovými plochami v jeden celek.
Navrhuji novou síť parků, které fungují jako zelená síť města. Obklopí stávající městská jádra a propojí Děčín s okolní krajinou tak, aby se město opravdu stalo městem v přírodě a horách. V parcích budou běžecké trasy, cyklostezky a hřiště. Děčín se tak stane městem volnočasových aktivit a sportu.
Vymezuji demoliční území pro vnější smrštění. Klíčová vlastnost pro shrinking city je přiměřená velikost, která redukuje náklady města. Sídliště daleko od centra města jsou redukovány a stávají se z nich původní vesnice, které mohou fungovat jako samostatná sídla. Zároveň obyvatelé z těchto míst mohou dosídlit sídliště blíže centru a udržet jejich hustotu na přiměřené úrovni.
Dále vymezuji degradační plochy, které mají za následek vnitřní smrštění. Jedná se o brownfieldy v centru města, které budou procházet neřízenou destrukcí. Při přechodu na nová odvětví a nemožnosti splavnění Labe dojde k úpadku průmyslu, továrny v centru města tak pravděpodobně zaniknou. To ale přinese příležitost postupné rekultivace území a jeho proměny na les. Aby nevznikaly izolované ostrovy rekultivované zeleně ve městě, je zavedena síť parků, která zelené ostrovy propojí a vytvoří integrovanou vnitřní městskou krajinu.
Průvodní zpráva
Zdroj: Tereza Zemanová, ČKA
Vložil: Tisková zpráva, 12.10.19 17:15
Návštěvnost: 2 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.