Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Konstantina Melnikova v dokumentačním centru Norbertov
Záchrana ikony avantgardní architektury
Muzeum hlavního města Prahy – Centrum památek moderní architektury
ve spolupráci se sítí Iconic Houses
pořádá 14. října 2019 od 17.00 hodin
Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6
přednášku

Dům Konstantina Melnikova: Záchrana ikony avantgardní architektury

Muzeum hlavního města Prahy – Centrum památek moderní architektury ve spolupráci se sítí Iconic Houses pořádá 14. října 2019 od 17.00 hodin v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov přednášku v rámci pátého ročníku evropského přednáškového turné Iconic Houses. V průběhu turné, které se uskuteční 7.–15. října 2019, představí Pavel Kuzněcov, ředitel Státního muzea Konstantina a Viktora Melnikovových a zástupce ředitelky Státního muzea architektury A. V. Ščuseva ikonický Dům Konstantina Melnikova v Moskvě. Přednáška proběhne v angličtině.
Dům, který navrhl architekt Konstantin Melnikov (1890–1974) pro sebe a svou rodinu, se stal ikonou ruské avantgardní architektury. Experimentální válcovitá stavba vznikla v letech 1927–1929 a měla otestovat Melnikovův koncept sériově stavěných domů. Melnikov svůj dům založil na vyváženosti hmotnosti, světla, vzduchu a tepla. Původní dispozice, elegantní prostorové uspořádání a důmyslné stavební postupy se kloubí s unikátní architektonickou formou, která stále působí moderním dojmem. Díky zachování některých historických prvků 20. století dům rovněž odráží tragický osud tohoto solitéra v kolektivistické společnosti.
Pavel Kuzněcov přednáškou v pražské galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov přiblíží historii Domu Konstantina Melnikova od jeho vzniku na počátku 20. století přes jeho proměnu v muzeum v roce 2014 až po současné snahy o jeho zachování. Podělí se o nově zjištěné informace, které pomohly poodkrýt architektonické, stavební, a filozofické otázky, jež předcházely Melnikovovu ambicióznímu plánu vytvořit architektonický manifest v sovětském Rusku ve dvacátých letech 20. století.
Přednášku doprovodí fragmentárně dochovaný dokumentární film s názvem Konstantin Melnikov (1999), který natočili Jet Christiaanse a Marjo Leupers a který Melnikova představí v historickém kontextu 20. století očima historiků architektury a Melnikovova syna a umělce Viktora (1914–2006). Film samotný se stal uměleckým dílem v době, kdy byla budoucnost Melnikovova domu a dalších jím navržených staveb nejistá.
Pavel Kuzněcov vystudoval ekonomii, věnuje se však badatelské činnosti spojené se sovětskou avantgardní architekturou. Žije v konstruktivistickém bytě v komunálním domě v Moskvě a pracuje jako zástupce ředitelky Státního muzea architektury A. V. Ščuseva. Od roku 2014 má na starosti sbírky a archivy Domu Konstantina Melnikova a jejich přechod z privátního vlastnictví ve veřejné muzeum. Z pozice ředitele Státního muzea Konstantina a Viktora Melnikovových rovněž dohlížel na stavebně historický průzkum Melnikovova domu, který finančně podpořil grant Keeping it Modern poskytnutý nadací Getty Foundation. V roce 2017 vydal Kuzněcov v Berlíně knihu s názvem Dům Konstantina Melnikova: Ikona avantgardy, rodinný dům, muzeum architektury. Kromě své výzkumné práce se Kuzněcov proslavil tím, že jako první Rus úspěšně přeplaval Lamanšský průliv (za 14 hodin, 33 minut a 25 sekund).
Kniha Pavla Kuzněcova Dům Konstantina Melnikova: Ikona avantgardy, rodinný dům, muzeum architektury, detailně přibližuje vznik a historii domu v průběhu 20. století, jeho přerod z rezidenčního obydlí v muzeum a dále současný stav domu, který stále čeká na podrobný průzkum a zahájení konzervátorských prací. Kniha přináší jak bohatý archivní materiál, tak i nedávno pořízené fotografie. Popisuje výzvy a možnosti, které přetvoření domu v muzeum provázejí. Mnohé vzpomínkové předměty, které byly v domě nalezeny, se pojí s architektovým profesním a rodinným životem a byly publikovány vůbec poprvé. Dom Publishers, ISBN 978-3-86922-436-7.
Cyklus přednášek o ikonických domech byl zahájen v roce 2014 v pěti evropských městech za účelem zvýšení povědomí o moderních domech-muzeích, jejichž častým společným jmenovatelem je boj o přežití. V rámci tohoto cyklu jsme postupně přivítali ředitele a přední odborníky na největší ikonické domy světa jako jsou Fallingwater Franka Lloyda Wrigta, Glass House Philipa Johnsona, či Vila E-1027 Eileen Grayové. Evropskou iniciativu převzalo pět muzeí: Sonneveld House, Haus Ungers, Villa Stenersen, Vila Tugendhadt a Van Schijndel House, k nimž se v roce 2018 připojila Müllerova vila. Po pěti úspěšných turné po Evropě uspořádá mezinárodní síť Iconic Houses v roce 2020 přednáškové turné i po Spojených státech a Kanadě, které bude mít tři zastávky a Pavel Kuzněcov na něm představí Melnikovův dům. Veškeré předchozí přednášky naleznete na internetové stránce Iconic Houses.
Internetová stránka IconicHouses.org usnadňuje život milovníkům architektury 20. století, neboť se dá použít i jako seznam oblíbených architektonických destinací. Internetová stránka poskytuje praktické informace o 150 moderních ikonických i soukromých domech světa, které můžete navštívit po předchozí domluvě. Některé dokonce nabízejí i ubytování. Seznam vám rovněž poslouží při plánování cesty do další země či města.

Harmonogram přednášek v roce 2019
Pondělí, 7. října Villa Stenersen (Oslo, Norsko)
Úterý, 8. října Haus Ungers, UAA, Baukunstarchiv (Dortmund, Německo)
Středa, 9. října Haus Ungers, UAA, Wallraf-Richartz-Museum (Kolín nad Rýnem, Německo)
Čtvrtek, 10. října Sonneveld House, Het Nieuwe Instituut (Rotterdam, Nizozemsko)
Pondělí, 14. října Müllerova vila, Studijní a dokumentační centrum Norbertov (Praha, ČR)
Úterý, 15. října Vila Tugendhat (Brno, ČR)

Více informací >
Zdroj: Studijní a dokumentační centrum Norbertov
Vložil: Tisková zpráva, 09.10.19 17:50
Návštěvnost: 5 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.