Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Diplomky 2019 - 3. místo
Maria Štefanová - Atlas prázdna
Škola: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Vedoucí práce: Roman Brychta

Atlas prázdna funguje společně se třemi mapami o rozměrech 1,2 x 1,2 m jako průvodce po prázdné krajině okolo Libavska. Navržená trasa je v nich zobrazena tučnou červenou čarou. Atlas každé z asi 240 míst, které cesta spojuje, vidí jako malé (a možná nevýznamné) součástky ve větším a důležitějším společenském příběhu. Ke každému takovému místu, ať už jde o odvodňovací meliorace, osamělé stromy v polích, křížky, meze, staré či nové rybníčky ale také opuštěné chátrající vesnice či sovětské bunkry, přidávám v knize komentář. Snažím se na základě starých map či rozhovorů s místními tyto jednotlivé součástky do příběhu zasadit a vysvětlit.
Navrhovaná trasa prochází krajinou, kterou přejmenovávám podle toho, k čemu po 70 letech od odsunu dospěla. Začíná v Kulturní poušti, kde nás provází kolektivizací scelenými obrovskými lány, dnes chemicky obdělávanými zemědělskými podniky vzešlých z JZD. V místní půdě chybí drobní živočichové a důležité živiny, které chemie nebude moci donekonečna nahrazovat. část pojmenovaná Kůrovcová apolalypsa nás zavede do holin, které zbyly po kůrovcem a vichřicí zničených lesích nad pramenem Odry. Smrková monokultura kdysi zadržela mnoho vody, dnes ale chybějící stromy nemohou zabránit jejímu odparu z půdy a pramen veletoku se tak postupně tenčí. V kapitole Zbytky mezí potkává trasa pár remízků a mezí, které tu kdysi místní lidé po generace budovali a které velké stroje nestačily rozorat. V části Konec světa kniha vypráví smutné příběhy obcí a jejich obyvatel, kteří se v pozdních čtyřicátých letech ocitli na území vojenského újezdu později okupovaném sovětskou armádou. K vidění tady jsou Sověty opuštěné vojenské objekty i pozoruhodné městečko Město Libavá, kde se o urbanismus vojensky racionálně starala pouze armáda. Cestu uzavírá typicky sudetské Údolí chatařů a tábořišť, která po odsunu Němců jako vylidněné oblasti lákala obyvatele měst k rekreaci.
Průvodní zpráva
Zdroj: Tereza Zemanová, ČKA
Vložil: Tisková zpráva, 12.10.19 17:55
Návštěvnost: 5 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.