Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Půlku zničené Ostravici koupil podnikatel, přestaví ji na hotel


Ostrava – Polovina prvorepublikového obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy, který je už řadu let v neutěšeném stavu, byla prodána. Dva ze čtyř domů v areálu koupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos a chce je přestavět na hotel. Vlastník druhé poloviny komplexu Daniel Zeman chce svou část areálu Ostravici nabídnout mladým lidem ke kulturnímu využití. Budovy by se mohly otevřít veřejnosti koncem příštího roku.


Dzikos se specializuje na opravy architektonických památek první republiky a opravil například Mandelíkovu vilu u Kolína na hotel Chateau Kotěra. V Brně zase přestavěl někdejší banku na Zelném trhu na Hotel Grandezz a nyní renovuje Barrandovské terasy v Praze.

"Prodal jsem mu budovy C a D," řekl dosavadní vlastník Ostravici Zeman, který převzal zničený komplex domů v roce 2014. Sám si ponechal budovy A a B, které opraví pro veřejné účely. "Moje část bude patřit mladým lidem a kultuře," dodal. Budovy A a B by se koncem příštího roku mohly otevřít veřejnosti.

Na jaře se o Ostravicu ucházeli dva zájemci. Jeden o zmíněnou polovinu, druhý chtěl využít celý komplex pro studentské bydlení. Toho přivedl Zemanovi primátor Ostravy Tomáš Macura poté, co se ukázalo, že město by starý dům pro své potřeby využít nedokázalo. Macura listu řekl, že se jednalo o solidního investora, byznysmeni se ale nedomluvili. "Už jsem se potkal i s investorem, který chce z poloviny Ostravici vybudovat hotel. Také na mě působil solidně," zmínil Macura.

Zeman Ostravicu převzal zdevastovanou a byla blízko zániku. "Chyběla krytina, ze střechy rostly pětimetrové stromy. Všude bylo vlhko a plíseň. V suterénu jsem se brodil vodou," popsal situaci z roku 2014 listu Zeman. Budova je ale staticky v pořádku, řada záchovných prací je nyní hotova a další pokračují. Zemanův mediální zástupce Jindřich Vaněk MfD sdělil, že Dzikos by rád k budovám přistavěl další budovu i s podzemním parkovištěm, a to v proluce, která vznikla za války mezi domy a Hotelem Imperial.

Obchodní dům fungoval od roku 1930 a patříval mezi nejluxusnější v republice. V roce 2000 se ale v domě při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy, a od té doby chátrá. V té době ho vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek. V roce 2007 získala historické objekty firma Amádeus Real, která z nich chtěla udělat součást polyfunkčního obchodního komplexu. Po sporech s obvodem a městem však budovy prodala. Žádnému z majitelů se nepodařilo vrátit domu původní slávu.
Autor: ČTK, 21.09.19 13:25
Návštěvnost: 7 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.