Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Praze vznikne muzeum totality, místo ještě nemá

Praha - V Praze vznikne Muzeum paměti 20. století. Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Pro muzeum město musí ještě najít vhodnou budovu. Na vzniku muzea spolupracují s městem desítky nevládních organizací.

"Smyslem založení ústavu je, aby existovala instituce, která by se starala o zachování historické paměti související s totalitami. Je ostuda, že jej nemáme. Praha tím může splatit dluh, který má celá Česká republika," řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Muzeum připomene oběti a důsledky totality, jejich odpůrce a nadcházející generaci má přimět k pochopení totalitárního vládnutí a co k němu vede.

Zastupitelé diskutovali o umístění muzea. Podle opoziční ODS by mělo být v podstavci bývalého Stalinova pomníku. "Vzhledem k tomu, o jakém ústavu se bavíme, tak je místo velmi důležité. Mělo by mít symboliku, aby mladá generace věděla, co jí chceme říct a přenést," řekla opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) řekl, že muzeum chce mít koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) do konce volebního období. "Nejsem si jist, že Stalinův pomník zvládneme do tří let opravit a muzeum tam otevřít. Pro nás je důležité kdy, ne kde," řekl.

Umístění v podstavci zpochybnila místostarostka Prahy 7 a zastupitelka Lenka Burgerová (PS). Oprava je podle ní finančně i časově náročná a na území je stavební uzávěra. "Územní studie by trvala dva roky, jak dlouho sanace, to je otázka. Muselo by se to překolaudovat a uvést do souladu se současnými normami," řekla. Zároveň by provoz muzea negativně ovlivnil provoz parku. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě) na to park není uzpůsoben.

Podzemí pomníku je v dezolátním stavu a oprava by podle radního Jana Chabra (TOP 09) mohla zabrat až osm let. "Jakákoliv rychlá sanace není možná," řekl. Praha proto hledá jiná místa. Jedním z nich je vila v Dělostřelecké ulici, kde bylo shromažďovací místo gestapa a sídlila tam sovětská kontrarozvědka Směrš. Vila patří státu a město by ji s ním muselo vyměnit, nebo koupit.

Ústav má fungovat na principu muzea, které bude vytvářet sbírky a bude také pořádat výstavy, vzdělávací akce, zaznamenávat vzpomínky pamětníků nebo pořádat školení, konference a workshopy. Bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi. Muzeum má řídit sedmičlenná správní rada, kterou jmenuje zakladatel, tedy hlavní město.
Autor: ČTK, 20.09.19 09:00
Návštěvnost: 7 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Letná Stalina nepotřebuje Vích 20.09.19 16:59
Zajimave Dr.Lusciniol 22.09.19 14:04
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.