Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zásadami rozvoje jižní Moravy se musí zabývat Ústavní soud

Brno – Zásadami územního rozvoje Jihomo- ravského kraje se musí zabývat Ústavní soud (ÚS). Obdržel dvě stížnosti – jednak společný podnět skupiny 24 obcí, jednotlivců a spolků, jednak samostatnou stížnost ženy, která také žádala zrušení krajského územního plánu.

Obce z Brněnska si podle informací náměstka hejtmana Martina Malečka (Starostové pro jižní Moravu) stěžují na to, že bylo porušeno jejich právo na samosprávu.

Podle advokáta Pavla Černého, který připravoval společný podnět obcí, jednotlivců a spolků, jde ve stížnosti o několik okruhů problémů, například do jaké míry se justice může zabývat státní politikou územního rozvoje. Další okruh námitek se týká územních rezerv a nedostatečného hodnocení všech kumulovaných vlivů na životní prostředí. Dále pak stížnost uvádí, že se justice nevypořádala se všemi důkazními návrhy.

ÚS bude kvůli hospodárnosti a efektivitě řešit obě stížnosti ve společném řízení, zjistila ČTK ze slučovacího usnesení v internetové databázi. Soudcem zpravodajem bude Jan Filip.

Společnou stížnost podaly obce Malhostovice, Moravany, Nebovidy, Ostopovice, Skalička, Troubsko a Jinačovice na Brněnsku plus 15 fyzických osob a spolky Pěkný jih a Spokojené Díly.

Zásady územního rozvoje upravují trasy silnic, železnic nebo hlavních energetických sítí. Kraj schválil dokument v roce 2016. Některé důležité silniční a dálniční tahy ale zůstaly pouze v územních rezervách s tím, že budou dořešeny v navazující studii a následné aktualizaci zásad.

Obce, spolky a jednotlivci podali žalobu, dokument podle nich neplní základní funkce, tedy neřeší nadlimitní zatížení některých území, a neumožňuje realistický rozvoj dopravní infrastruktury. Dále podle nich bezdůvodně omezuje rozvoj obcí a vlastnická práva jednotlivců rozsáhlými územními rezervami.

Žalobu ale zamítl Krajský soud v Brně. Rozhodnutí koncem letošního května potvrdil Nejvyšší správní soud, který v roce 2012 zrušil původní zásady rozvoje. Kraj pak musel obsáhlou dokumentaci, nezbytnou pro klíčové dopravní stavby, připravit znovu.
Autor: ČTK, 18.09.19 19:55
Návštěvnost: 7 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.