Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Oprava ateliéru Wichterlové v Praze má vyjít na 6,3 milionu Kč


Praha - Hlavní město plánuje investovat 6,3 milionu korun do rekonstrukce ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně. Město objekt převezme od Prahy 1, která jej dosud měla ve správě, a Galerie hlavního města by tam měla vybudovat expozici připomínající život a dílo sochařky. Vyplývá to z memoranda mezi Prahou 1 a magistrátem, jehož znění dnes schválili radní hlavního města. V ateliéru, který se nachází na zahradě domu pod Petřínem, umělkyně žila 50 let a v roce 1990 tam i zemřela.


Zahradní domek s ateliérem se stal předmětem veřejné diskuse poté, co bývalé vedení Prahy 1 pod vedením Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) oznámilo záměr celý objekt i se zahradním domkem prodat. Následně od toho po kritice ustoupilo a magistrát poté schválil, že objekt převezme. Letos v červnu to potvrdilo i zastupitelstvu první městské části.

Dnešním usnesením pražští radní schválili dohodu s Prahou 1 a zároveň se zavázali uvolnit z rozpočtu na příští rok peníze na rekonstrukci objektu a roční náklady 400.000 korun na provoz ateliéru.

Po převzetí stavby městem by měla novou expozici provozovat Galerie hlavního města, která plánuje zachovat stávající podobu interiéru tak, aby ukazoval, jak umělkyně žila a tvořila. Měla by připomínat i další umělce, kteří jsou s Wichterlovou spojeni.

Hana Wichterlová (1903 až 1990) patřila mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního sochařství. Jejím bratrem byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily v meziválečném období mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů.
Autor: ČTK, 17.09.19 08:25
Návštěvnost: 8 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.