Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Josefově začíná oprava části hradeb za 130 milionů korun

Jaroměř - V barokní pevnosti Josefov v Jaro- měři na Náchodsku začíná rekonstrukce severovýchodního úseku hradeb. Oprava bude rozdělena do tří etap, hotovo by mělo být do konce roku 2021, řekl ČTK místostarosta Jaroměře Jiří Kubina. Celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na více než 130 milionů korun s DPH, více než 80 procent uznatelných nákladů pokryje dotace z fondů EU.

Zahájení prací má asi měsíční skluz. "Dnes jsme předali staveniště stavební firmě," řekl ČTK Kubina. Radnice čekala na schválení dotace. "Dotační smlouvu jsme měli, ale finanční prostředky nebyly schválené právním aktem z ministerstva pro místní rozvoj. Proto jsme nemohli začít, neměli jsme jistotu, že peníze dostaneme," dodal.

Rekonstrukce má zabránit dalšímu chátrání opevnění a napravit havarijní stav hradeb. Opravy se budou týkat hlavně bastionů a také zdí včetně pískovcových říms, výplní otvorů a prachárny. Rekonstrukce omezí také některé kulturní aktivity organizací a místních spolků. Například v Bastionu IV již několik let působí kolonie umělců.

Samotné stavební práce vyjdou na 124 milionů korun včetně daně. Zbytek připadá na projektovou dokumentaci, stavební dozor a další záležitosti. Za posledních více než deset let půjde o největší investici do pevnostního města Josefov, které je městskou památkovou rezervací. Vnější opevnění, takzvaná Horní pevnost, je na indikativním seznamu národních kulturních památek.

Pevnost Josefov vznikla z podnětu císaře Josefa II. kvůli ochraně zemských hranic před Pruskem roku 1780 a o sedm let později byla předána jako bojeschopná. Poté se pevnost dál modernizovala, a to až do roku 1850, kdy zažívala největší rozkvět.
Autor: ČTK, 12.09.19 08:50
Návštěvnost: 5 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.