Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Před 45 lety se v Pardubicích otevřel Prior od Žertové

Praha - Pardubický obchodní dům Prior, který přivítal první zákazníky 23. srpna 1974, patřil k dominantám tohoto východočeského metropole. Nepřehlédnutelná červená stav- ba s osmiúhelníkovými výlohami, podlahou z kubánského mramoru a prvními eskalátory v Pardubicích vyrostla na místě někdejších vojenských stájí podle návrhu architektky Růženy Žertové. Dnes je ale tento jedinečný příklad brutalistní architektury necitlivě zastíněn novodobým obchodním centrem.

"Červená fasáda ale vzbudila velké překvapení, pozdvižení a nevoli místních komunistů. Na otevření domu přijel za ÚV KSČ soudruh Kempný. Ten ale prohlásil, že proti červené fasádě nic nemá, a hned se situace uklidnila," vzpomínala na otevření Prioru jeho autorka Žertová, která navrhla také obchodní domy v Ústí nad Labem, Košicích, Michalovcích a Ostravě. Největší slávu jí ale přinesl ten pardubický, za který dostala první cenu v mezinárodní soutěži v uruguayském Montevideu.

Červená - a postupem času spíše oranžová či růžová - stavba nabídla obyvatelům Pardubic pod jednou střechou na svou dobu bohatou nabídku zboží (sousední Hradec Králové si musel na podobné středisko počkat o sedm let déle). Po roce 1989 mu ale vyrostla konkurence zejména v podobě hypermarketů na periferii, ale i královéhradeckého centra Futurum. V roce 2008 se hned vedle otevřelo nové obchodní středisko, propojené s Priorem, kterému ale padl za oběť originální vstup.
Autor: ČTK, 22.08.19 09:05
Návštěvnost: 3 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.