Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Opravená tančírna v Račím Údolí je na seznamu kulturních památek

foto: www.georgshalle.cz

Jeseník – Areál secesní tančírny s parkem v Račím Údolí na Jesenicku, který dlouhá léta chátral a nakonec jej převzala a opravila obec Bernartice, byl zařazen na seznam kulturních nemovitých památek. ČTK to dnes sdělil mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk.


Obec Bernartice za zchátralou památku před několika roky zaplatila Českým drahám 300.000 korun a poté se spolu s dobrovolníky pustila do její obnovy. "Úspěšná záchrana této vzácné ukázky slezské secesní architektury byla vyvrcholením letitého zájmu ze strany olomouckého pracoviště NPÚ a veřejnosti. Do seznamu kulturních nemovitých památek byla zařazena pro její architektonickou a historickou hodnotu, i pro výjimečný přístup k její obnově," uvedl Staněk.

Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat. V letech 2014 a 2015 pak rekonstrukci Tančírny zajistila obec Bernartice. "Detaily obnovy byly konzultovány také s památkáři NPÚ. V průběhu záchranných prací se povedlo zachovat výjimečné památkové hodnoty této stavby, pro které je třeba ji památkově chránit," dodal Staněk.

O osudu secesní památky, která leží v katastru města Javorník, se dlouho diskutovalo. Tančírnu chtěla původně přesunout na své území obec Loučná nad Desnou na Šumpersku. Obec plánovala zchátralý objekt rozebrat a přestěhovat k loučenskému rybníku Kocián. Vybudovat v ní chtěla zázemí pro kulturní a společenské akce. Návrh Loučné podporovali i památkáři. Záměr ale v Javorníku vzbudil vlnu nevole, lidé dokonce začali podepisovat petici proti přestěhování památky. Obec poté od návrhu ustoupila a památka byla opravena na původním místě.

"Tančírna, která je dokladem dřívějšího kulturního života v kraji, slouží dnes nejen ke kulturním a společenským účelům, ale také jako zastávka výletníkům, kterým poskytne místní kavárna a turistické Infocentrum příjemné chvíle odpočinku," podotkl Staněk.

Tančírna v Račím Údolí v roce 2017 vyhrála v anketě Sedm divů Olomouckého kraje, která propaguje pozoruhodná místa regionu a místní pamětihodnosti.
Autor: ČTK, 19.08.19 23:40
Návštěvnost: 6 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.