Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Data o infrastruktuře novela sjednotí v jedné technické mapě

Praha - Data o veškeré technické infrastruktuře by se měla sjednotit v digitální technické mapě, návrh skupiny poslanců podpoří ve Sněmovně vláda. O kladném stanovisku k novele zákona o zeměměřictví dnes novináře informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Novela má zrychlit stavební řízení, podepsalo ji osm desítek poslanců ze všech sněmovních klubů. Podíleli se na na ní i odborníci z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, ministerstva pro místní rozvoj, jednotlivých krajů a také správci sítí.

Digitální technická mapa by měla obsahovat aktualizovaná data o pozemních komunikacích, železničních tratích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo datových sítích. Shrne informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem. Pomoc by mimo jiné měla městům v plánování oprav.

Předkladatelé v důvodové zprávě píšou, že digitální technické mapy, které by byly pořizovány a spravovány na závazném jednotném standardu pro území celé ČR, právní řád dosud neupravuje. Právní řád obsahuje pouze právní úpravu technických map v zákoně o zeměměřictví a stavebním zákoně.

V připomínkovém řízení vyslovilo s novelou nesouhlas ministerstvo vnitra, které odhadlo náklady na vybudování systému na řádově stovky milionů korun. Nelze podle něj počítat s tím, že se tyto náklady podaří zaplatit z evropských fondů, jak předpokládají navrhovatelé. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) většinu z nákladů pokryjí dotace, část nicméně zahrne do plánovaného rozpočtu. K rozhodnutí podpořit návrh ji dnes podle jejích slov přivedlo "plédování" ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). "Podporovala tento návrh, z pohledu celé koncepce je podle ní velmi vhodný," řekla Schillerová novinářům.

Podle iniciátora novely Martina Kupky (ODS) je mapa podstatnou podmínkou pro zjednodušení a urychlení a snížení administrativní náročnosti činností stavebního řízení. Nástroj by měl fungovat od roku 2023, uvedl v tiskové zprávě.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci.
Autor: ČTK, 23.07.19 10:05
Návštěvnost: 4 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.