Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna v Hrádku n. N. má fasádu připomínající police s knihami

Hrádek nad Nisou - Police s knihami připomíná čelní fasáda nově postavené knihovny v pohraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výstavba budovy v centru města po více než roce skončila, nyní se dokončují interiéry a od srpna by se měl prostor začít plnit knihami. Pro veřejnost se knihovna otevře nejspíš na konci září. ČTK to sdělil investiční technik města Jiří Palas. Knihovna včetně vybavení přijde zhruba na 17 milionů korun a město ji staví za své, bez dotací.

Městská knihovna v osmitisícovém Hrádku léta sídlila v památkově chráněné Schubertově vile. Musela ji ale loni na podzim opustit, protože cennou stavbu z roku 1924 přestavuje město na komunitní centrum. Nově postavená knihovna přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí. Stojí na místě starých pekáren. Právě z nich se použil materiál na nezvykle tvarovanou fasádu. "Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami," uvedl Palas.

Není to jediný nezvyklý prvek nové budovy. Uvnitř jsou citáty spojené s knihami, které jsou odlité přímo do betonových zdí. Na jednom místě je například citát filozofa a spisovatele Ladislava Klímy "Postavy románu jsou mé vlastní možnosti, které se neuskutečnily" a na dalším třeba slova nizozemského učence Erasma Rotterdamského z 16. století "Ne ti milují knihy, kteří je netknuté schovávají ve skříních, ale ti, kteří je mají ustavičně v ruce".

Nová knihovna připomíná i určení, které toto místo v minulosti mělo. Objekt totiž stojí v historickém centru města těsně u hřbitovní zdi. Areál kolem kostela ale býval dříve rozlehlejší a archeologové při hloubení základů objevili základy původní hřbitovní zdi. Nalezli i kosterní ostatky. Místa, kde se zeď a kostry nacházely, připomíná grafika na podlaze.
Autor: ČTK, 16.07.19 16:45
Návštěvnost: 5 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
Jo! Vích 16.07.19 22:47
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.