Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozhledny jsou atraktivním cílem, trendem jsou originální stavby

Praha - Výběr informací o nových rozhlednách v ČR (28. června bude otevřena rozhledna ve tvaru bunkru na vrchu Šibenice nad Štěbořicemi na Opavsku):

- Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Přestože rozhlednový boom v poslední době u nás trochu opadl, v celosvětovém měřítku se ČR může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně se uvádí, že je u nás přes 450 rozhleden a vyhlídkových věží.

- Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

- Mezi originálně tvarované rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zpřístupněna loni v dubnu. Betonová stavba vysoká šest metrů připomíná návrh Kaplického Národní knihovny, přičemž tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Růženka získala titul Rozhledna roku 2018. Netradiční tvar má také rozhledna Doubravka, která se od loňského června tyčí v přírodním parku Čihadla v Praze 14. Experimentální, 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

- Letos v březnu byla otevřena zhruba 30 metrů vysoká rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku. Stavba kombinující modřínové dřevo a ocelové pozinkované prvky, stojí ve výšce 780 metrů nad mořem. Její půdorys odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků. Poskytuje výhled na Novohradské hory, viditelné z ní jsou i Alpy.

- Veselská rozhledna u Oder na Novojičínsku byla vybudována v roce 2018 z iniciativy Euroregionu Silesia a zpřístupněna byla letos v dubnu. Základem stavby je třímetrová pyramida z břidlice na níž se tyčí ocelovo-dřevěná konstrukce vysoká 13,6 metru se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. Stavba, poskytující výhled na Oderské a Hostýnské vrchy i Beskydy, má symbolizovat strážní věž, kterou má město Odry ve znaku.

- Mezi letos zpřístupněné rozhledny patří také Šťastná věž ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku, která vznikla přestavbou sila na piliny. Jedná se o 23 metrů vysokou zděnou rozhlednu s dřevěnou nástavbou a kovovým schodištěm. Součástí objektu je i občerstvení a při západu slunce je ve věži možné povečeřet. Stavbou "konvenčního tvaru" je naopak osmnáctimetrová dřevěná rozhledna Okrouhlík u Slatiny na Novojičínsku, která od letošního května zdobí stejnojmenné návrší. Ke znovuotevřeným rozhlednám patří Goethova vyhlídka nad Karlovými Vary, která byla po kompletní rekonstrukci veřejnosti zpřístupněna v květnu.

- Železobetonová rozhledna Šibenice ve Stěbořicích na Opavsku, která bude otevřena 28. června, připomíná svým vzhledem betonový bunkr. Expozice uvnitř 12,5 metru vysoké věže přiblíží život a odkaz odbojáře Jana Kubiše, který sloužil na Opavsku či projekt výstavby betonových pevností v československém pohraničí před 2. světovou válkou. Ve stejný den se pro veřejnost otevře i vyhlídková věž na mosteckém vrchu Šibeník, která je součástí zábavního parku.

- V blízké době je v plánu otevření rozhledny na Lucemburském kopci u Malečova, ve Vikleticích u Nechranické přehrady a ve výstavbě je také vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku, která má připomínat repliku historické obranné věže. V květnu letošního roku se začalo s výstavbou rozhledny na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné.

- Popularitu si v poslední době získaly také nejrůznější vyhlídkové stezky. V ČR funguje od roku 2012 Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou a o pět let později byla otevřena Stezka korunami stromů u Jánských lázní v Krkonoších. V roce 2015 byla zpřístupněna vyhlídková Stezka v oblacích u Dolní Moravy, v loňském roce byla otevřena Stezka nad vinohrady v Kobylí u Břeclavi a od ledna 2019 slouží turistům vyhlídková věž na beskydských Pustevnách jako součást panoramatické Stezky Valaška. Inspirací pro české stezky v korunách stromů se stala bavorská stezka Baumwipfelpfad u města Neuschönau v srdci Bavorského lesa, která byla otevřena v září 2009.
Zdroj: Vladimír Pohorecký
Vložil: ČTK, 26.06.19 07:55
Návštěvnost: 6 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.