Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Liberec vytvoří nový odbor s městským architektem


Liberec - Liberec vytvoří nový odbor s městským architektem, který by měl mimo jiné zajistit koordinaci rozvojových projektů, vytvoření územních studií nebo koncepci dopravy. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) by kancelář architekta měla mít šest zaměstnanců, má začít fungovat od července.


Městský architekt podle Zámečníka vzejde z výběrové řízení. "Budeme oslovovat architekty urbanisty, aspoň já si takové zaměření představuji," řekl novinářům primátor. V kanceláři architekta by podle něj měli pracovat další dva architekti, dopravní specialista, krajinný architekt a jeden administrativní pracovník. Mzdové náklady na celý odbor primátor odhaduje na 3,8 milionu korun. Kancelář by měla převzít některé činnosti, které dosud město zadávalo externě.

O zřízení funkce městského architekta se v Liberci mluví dlouhodobě, podle zastánců této myšlenky by měl mít pozitivní vliv na architektonickou a urbanistickou podobu města. Předchozí vedení radnice to řešilo vytvořením sedmičlenné Rady architektů. Liberec není jediný v kraji, kdo takovou pozici bude mít. Svého městského architekta mají už dlouhá léta v Semilech, loni s ním začali spolupracovat v České Lípě a od letošního dubna ho mají v sousedním Jablonci, stal se jím David Pavlišta.

Podle Zámečníka pro nový odbor schválili zhruba dvacetibodovou funkční náplň. Vytvářet by měl například územní studie v souvislosti s připravovaným novým územním plánem. Podle primátora je v něm zhruba 50 území, která jsou něčím zvláštní, cenná anebo je potřeba architektonicky dořešit. "Pokud by se územní studie nezpracovala, tak by zanikla povinnost ji mít a město je pak v nevýhodnější pozici," uvedl primátor. Za příklad pro zpracování studie uvedl lokality takzvaného Papírového náměstí nebo Textilany. Kancelář by měla také vytvořit městský manuál veřejného prostoru. Sjednotit by se tím například měly používané povrchy na komunikacích. "Aby nedocházelo k tomu jako na Soukenném náměstí, kdy se u kolejí před Dunajem setkává několik materiálů a pak to vypadá jako kočkopes," dodal primátor. Kancelář by podle něj měla také sloužit jako servisní pro architektonické soutěže. Město chce jít cestou přímého oslovování několika architektonických studií, která by předložila ideové návrhy. Takovou soutěž se radnice chystá například vypsat při rekonstrukci fasády úřednické budovy Uranu, kde by plášť z takzvaných boletických panelů měl nahradit nějaký jiný, aby objekt lépe ladil s okolím. Další takové soutěže budou na podobu Tržního náměstí nebo chystanou výstavby kompostárny.

Více informací >
Autor: ČTK, 23.05.19 11:30
Návštěvnost: 23 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.