Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Doupovské Hradiště chce postavit netradiční krematorium v přírodě


Doupovské Hradiště - Vsypání popele zesnulých ke kořenům stromů či jeho zatavení do křišťálového lístku bude možné v plánovaném krematoriu u Doupovského Hradiště. Na vznik areálu se smuteční síní v místní části Činov, uprostřed přírody bývalého vojenského prostoru, už má obec studii. S výstavbou chce začít zhruba za dva roky. ČTK to řekla starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková (nez.).


"Hlavně chceme, aby se snoubila úcta k přírodě s úctou k zemřelým. Takže to bude všechno hodně přírodní, i ta budova je tak vymyšlená," uvedla starostka. "U krematoria bude pietní park odpočinku, bude mít několik hektarů. Bude tam les vzpomínek, kde se ke kořenům stromů bude vsypávat popel a budou se tam sázet bio urny," popsala krematorium.

Další netradiční možností bude podle ní umístění popele zemřelého na umělý strom v křišťálovém lístku, který bude možné rozsvítit. Klasické kamenné náhrobky nebo kolumbária v areálu nebudou.

Podle studie má být přístup do smuteční síně přes park. Samotná smuteční síň bude částečně prosklená s možností, jednu část zcela otevřít, a s lavicemi uspořádanými do půlkruhu. "Bude ale samozřejmě možnost, obřad uspořádat i přímo v lese vzpomínek. Chceme nabídnout i osobnější smuteční obřady, které si bude řídit jen sama rodina," řekla starostka.

S nápadem se obec inspirovala především v zahraničí, v Česku podle starostky podobné zařízení zatím není. Obec chtěla především zúročit peníze, které získává ze skládky v Činově. Ročně je to několik milionů ročně. Činov, který je součástí Doupovského Hradiště, je navíc prakticky neobydlený, a pro vznik areálu krematoria je tak ideálním místem.

Vybudování krematoria se smutečním areálem by podle odhadů mělo stát mezi 20 a 30 miliony korun. Už nyní po prvním zveřejnění záměru se ozvali první zájemci, a to i z Německa, řekla Bošková. Kapacita areálu ale bude spíše omezená. Nyní obec zadá zpracování projektové dokumentace, bude stát 3,5 milionu korun.
Autor: ČTK, 06.12.18 16:55
Návštěvnost: 27 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Květen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.