Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Ústeckém kraji letos přibyla nová národně kulturní památka

Ústí nad Labem - V Ústeckém kraji v letošním roce stoupl na 13 počet objektů zapsaných na seznam národních kulturních památek. Letos na jaře do něho stát zařadil i kostel svatého Floriána v ústecké čtvrti Krásné Březno. Celkem je v současnosti podle mluvčí krajského úřadu Veroniky Kindlové v  Ústeckém kraji 6578 objektů, které jsou nějak památkově chráněny.
    Nejpočetnější je podle Kindlové skupina památkově chráněných obytných a zemědělských staveb. Celkem jich je 2767 a patří sem mimo jiné 1612 domů, 447 chalup a 164 zemědělských usedlostí.
    Další velikou skupinu mezi chráněnými objekty tvoří památky církevní. Kindlová uvedla, že celkem jich je, včetně drobné architektury, více než 2000, z toho 343 kostelů, 15 klášterních areálů a 280 kaplí. Nejčastějším patronem těchto památek je v 51 případech Panna Marie. Zhruba o polovinu méně zasvěcení připadá na svatého Petra a Pavla a svatého Václava. Svatý Mikuláš je patronem 17 kostelů o jedno méně připadá na svatého Jakuba a svatého Martina. Stát také v Ústeckém kraji památkově chránění 565 soch. Nejčastěji, ve 169 případech, představují svatého Jana Nepomuckého. Dále je 32 soch Panny Marie, 24 svatého Floriána a 20 svatého Václava.
    V Ústeckém kraji památkáři chrání také 46 hradů, 108 zámků a 11 tvrzí. Je zde i  pět městských památkových rezervací v Kadani, Litoměřicích, Terezíně, Úštěku a Žatci a 17 městských památkových zón. Turisté také mohou v kraji najít tři vesnické památkové rezervace Rumburk, Starý Týn, Zubrnice a 13 vesnických památkových zón.
Autor: ČTK, 31.12.08 19:00
Návštěvnost: 2870 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.