Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
NSS: Úřady chybovaly při povolování Hornbachu v Olomouci

Brno - Pracovníci stavebního i krajského úřadu chybovali při povolování stavby hobbymarketu Hornbach v Rolsberské ulici v Olomouci. Stavební úřad se nevypořádal s námitkami majitele sousední nemovitosti, krajský úřad zase v odvolacím řízení nezohlednil názory hygieniků. ČTK to dnes řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Hornbach je už od loňska v provozu, rozhodnutí soudu tak nebude mít praktický dopad.
    Majiteli vedlejší nemovitosti Jiřímu Skopalovi vadilo především to, že se kvůli Hornbachu ještě zvýší dopravní provoz v rušné Rolsberské ulici. Hluk přitom i před stavbou místy přesahoval povolené limity. Stavební úřad ale rozhodl o jeho námitkách na základě neúplného vyjádření hygieniků, což byla podle NSS chyba. "Je nezbytné, aby si stavební úřad vyžádal odborné stanovisko krajské hygienické stanice k uplatněným námitkám, na jehož podkladě pak o nich znovu důkladně rozhodne", uvedl soudce NSS Zdeněk Kühn.
    V odvolacím řízení chyboval i krajský úřad. Krajská hygienická stanice si totiž své stanovisko rozmyslela a vznesla požadavek na vypracování nové hlukové studie. Hejtmanství na to ale nereagovalo. "Podle NSS byl krajský úřad povinen řídit se novým názorem hygienické stanice a vyžádat si doplnění podkladů od žadatele o územní rozhodnutí," řekla Dostálová.
    Hana Mazurová z olomouckého krajského úřadu ČTK řekla, že hygiena dala ke stavbě kladné stanovisko a v odvolacím řízení měla sdělit, že se k námitkám odvolání Skopala vyjádří v případě, že jí stavebník doplní další doklady. "Hygiena nezrušila své souhlasné stanovisko, na jehož základě bylo vydáno územní rozhodnutí. Hlukovou studii chtěla dělat až po vydání rozhodnutí o umístění stavby. Po uzavření řízení. Kdyby to chtěla předtím, posuzovali bychom to jinak," řekla Mazurová.
    Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice (KHS) se k případu dnes odmítla vyjádřit. Důvodem jsou personální změny. Pracovnice, která měla případ na starosti, již několik let není zaměstnankyní KHS. "Nemám písemné rozhodnutí soudu a nemám všechny potřebné podklady a informace. Nemohu se vyjádřit," řekla Čehovská.
    Kauza je po procesní stránce velmi složitá. Krajský soud letos už podruhé zrušil územní rozhodnutí pro stavbu Hornbachu, a to na základě žaloby Skopala a Hnutí Duha. Krajský úřad podal kasační stížnost, kvůli které se problémem zabýval Nejvyšší správní soud. Ten sice teď zrušil rozhodnutí krajského soudu, ale jen z formálních důvodů - Hnutí Duha prý na rozdíl od Skopala nebylo oprávněno podat žalobu. Jinak správní soud v rozhodnutí kritizuje počínání úředníků a dává za pravdu ekologům.
    "Krajský soud, který je vázán právním názorem Nejvyššího správního soudu, nyní bude muset žalobu Hnutí Duha odmítnout a územní rozhodnutí znovu zrušit," uvedla Dostálová.
    Dominika Kovaříková z Hnutí Duha nechtěla rozhodnutí zatím příliš komentovat, počká prý na písemné vyhotovení. Uvedla jen, že občanská sdružení mívají při podávání správních žalob složitější postavení než například vlastníci sousedních pozemků. "Není proto výjimečné, když soud odmítne žalobu občanského sdružení, ačkoliv namítá stejné nedostatky jako soused," uvedla Kovaříková.
    Už dříve ČTK řekla, že soudní spory asi nebudou mít na provoz olomouckého Hornbachu bezprostřední vliv. "Hornbach už dnes stojí a jen těžko si dokážeme představit, že by měl být někdy odstraněn. Bohužel je to proto, že jde o typický příklad toho, jak se úřady snažily povolit stavbu i přes upozorňování účastníků řízení na problémy s hlukem," uvedla Kovaříková v květnu.
    Hobbymarket stojí poblíž výpadovky na Přerov, což je podle odpůrců stavby nevhodná lokalita vzhledem k dopravnímu zatížení ulice. Povolování stavby začalo v roce 2003. První zákazníky velkoplošná prodejna přivítala loni v říjnu. Stavba si podle dřívějších informací představitelů Hornbachu vyžádala asi 745 milionů korun.
Zdroj: Jan Tomandl
Vložil: ČTK, 18.12.08 13:45
Návštěvnost: 3665 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.