Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnova Císařských lázní v K. Varech se komplikuje, chybějí peníze

Karlovy Vary - Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech se začíná komplikovat kvůli chybějícím penězům. Projekt na záchranu historického objektu s celkovými náklady až 750 milionů korun měl být dotován z Evropské unie. V operačním programu rozvoj infrastruktury ovšem není tolik peněz, aby pokryly část nákladů a zbylo rovněž na ostatní žadatele v regionu. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD).
    Císařské lázně koupil loni v červenci Karlovarský kraj od města s tím, že se snáze dostane k penězům EU. Jeho vedení se však po volbách změnilo a nový hejtman Josef Novotný (ČSSD) záměr zachránit lázně částečně zpochybnil, když při setkání se starosty z regionu řekl, že peníze z operačního programu by měly spíše dostat města a obce. "Uvidíme, zda není šance na nějaký přímý projekt ve spolupráci s Bruselem," uvedl Novotný.
    Projekt snad ještě není definitivně ztracený, poznamenal Hybner. Kraj zatím městu oficiálně neoznámil, že by v něm nechtěl vůbec pokračovat. Dokud se to nestane, není důvod propadat skepsi, domnívá se náměstek. Podle něho hejtman při své nynější cestě do Bruselu sebou studii obnovy Císařských lázní vzal. "Určitě se na toto téma budeme bavit a přitom hledat možnosti jak finance na lázně najít," dodal Hybner.
    Bývalý hejtman Josef Pavel (ODS), který projekt na záchranu Císařských lázní v letošním roce inicioval, považuje současný vývoj za nešťastný. Pokud se kraj s městem nedomluví a od obnovy lázní ustoupí, potom padne jedna z posledních šancí, jak budovu obnovit. "Představa kraje, že je lepší částku z operačního programu rozmělnit mezi obce, je špatná. Je to spíše populistický krok," konstatoval Pavel.
    Kraj získal od Karlových Varů Císařské lázně za jedno procento z odhadní ceny objektu včetně jeho vybavení a pozemku stanovené zhruba na 194 milionů Kč a za úhradu daně z převodu nemovitosti. Zbývající částku do výše odhadu mu umožňuje smlouva proinvestovat do modernizace objektu. Zbytek měly zaplatil peníze z EU. Pokud by je kraj nezískal a s rekonstrukcí nezačal do osmi let, lázně za stejných podmínek převede zpět městu.
    Císařské lázně vznikly podle vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera v roce 1895. Čas od času si je pronajímali filmaři. V budově chtěl Karlovarský kraj vytvořit kromě víceúčelového sálu také reprezentativní expozici krajského muzea. U budovy mělo vzniknout také zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr. Původní projekt kraje počítal rovněž s tím, že by budova sloužila pro potřeby mezinárodního filmového festivalu.
Zdroj: Vladimír Meluzín
Vložil: ČTK, 15.12.08 20:40
Návštěvnost: 6089 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Financování 17.12.08 21:09
financování 18.12.08 08:14
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.