Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Hostišové staví dům ze slámy

Hostišová (Zlínsko) - V Hostišové u Zlína vyrůstá dům, jehož základním stavebním prvkem je sláma. Investor Viktor Karlík ČTK řekl, že jde o  alternativu k dnes již poměrně běžným nízkoenergetickým objektům. Ekologičtí nadšenci počítají, že do stavby za přibližně jeden milion korun se nastěhují na jaře příštího roku.
    "Setkal jsem se s tím při seznamování se s  nejrůznějšími stavebními postupy. Došel jsem do situace, kdy jsem potřeboval vyřešit bydlení pro rodinu a chtěl jsem to udělat co nejlevněji a přitom funkčně," řekl Karlík.
    Základem domu je dřevěná kostra vyplněná balíky slámy. Na ně se z obou stran nanáší hliněné omítky. Ty jsou vhodným doplňkem pro celou nízkoenergetickou stavbu. Případnou vlhkost v balíku propouští ven, v  místnostech zase udržují přirozenou vlhkost vzduchu. Navíc velmi dobře absorbují i teplo, které se uvnitř domu vytvoří, uvedl.
    Podle Karlíka však zájemci o takovou stavbu musejí hned zpočátku vyřešit několik problémů. V České republice je totiž málo architektů, kteří jsou schopni a i ochotni zpracovat projektovou dokumentaci slaměného domu. Problém může nastat i s balíkovacím strojem. Ten musí být vysoké kvality tak, aby slámu skutečně pořádně zpracoval. Aby stavba fungovala, jak má, musí být balíky pevně stlačené. V opačném případě je objekt nefunkční, vlhký a pro život nepříjemný.
    Karlík je jedním z  organizátorů již tradičního komponovaného hostišovského festivalu, jehož hlavní tematikou je ekologie. V budoucnu chce zájemcům pomáhat právě v oblasti stavby slaměných domů, a to od sehnání architekta až po zaučování zaměstnanců stavebních firem.
Autor: ČTK, 07.12.08 18:55
Návštěvnost: 3705 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.