Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Odborník: Způsob opravy Karlova mostu je špatný

Praha - Současný způsob opravy Karlova mostu je podle některých odborníků špatný a měl by se změnit. V mostu uzavře velké množství vody, které spolu se solí bude narušovat historické zdivo. Emeritní rektor ČVUT a neúspěšný kandidát do Senátu za ČSSD Jiří Witzany to řekl na dnešním setkání odborníků v Muzeu Karlova mostu. Zástupci Národního památkového ústavu a stavební firmy, která most opravuje, s ním nesouhlasí. Oprava Karlova mostu začala loni a skončí za deset až 12 let.
    "V mostě jsou desítky hektolitrů vody, most bude dlouho vysychat," řekl Witzany. Vlhkost podle něj společně se solí, která se do mostu dostala při zimní údržbě chodníku, bude několik let narušovat historické zdivo. "Nemůžeme takovým způsobem postupovat, je to hrubá školácká chyba," zdůraznil Witzany. Navrhuje proto, aby magistrát opravu na několik týdnů zastavil a aby celou koncepci přehodnotil.
    Jeho oponenti ale s kritikou nesouhlasí. "Koncepce, která se teď provádí, je v zásadě správná a nelze jí nic vytknout," řekl Vladimír Křížek ze Svazu inženýrů. Dodal, že toto téma s Witzanym několik let diskutovali.
    S Witzanym souhlasí Josef Šanda z katedry architektury VŠUP. Nelíbí se mu, že oponenti jinou koncepci odmítají. "Již to není o odborné diskusi, ale o tom, aby si zachovali tvář," myslí si Šanda.
    Způsob opravy Karlova mostu na začátku listopadu kritizovala inspekce ministerstva kultury. Podle ní současná oprava výrazně narušila autenticitu této národní kulturní památky. Magistrát a Národní památkový ústav kritiků odmítají. "Není pravda, že by došlo k nějakému nevratnému poškození mostu," řekl Ondřej Ševců z Národního památkového ústavu, který na opravu dohlíží. Připustil, že se vyskytly některé kamenické chyby, budou ale odstraněny.
    Magistrát a stavební firma navíc neměla podle inspekce potřebná povolení. Zástupce stavební firmy Mott MacDonald Daut Kara připustil, že firma porušila zákon, když neohlásila stavbu Archeologickému ústavu Akademie věd. Podle Kary ale na stavbu od začátku dohlížel archeolog z Národního památkového ústavu, což je podle něj běžná praxe. Další zástupce společnosti Mott MacDonald Vladimír Tvrzník řekl, že firma podá na památkovou inspekci trestní oznámení pro porušení zákona o státní kontrole. Nelíbí se mu způsob, jakým komisařky postupovaly.
    Oprava Karlova mostu začala loni v srpnu. Stavebníci pokládají novou izolaci, vyměňují také kameny v zábradlí mostu. Postup prací zkoumala památková inspekce ministerstva kultury od poloviny července.
    První část oprav by měli stavebníci ukončit v červnu 2010. Poté bude následovat druhá část, která potrvá osm až deset let. Stavebníci se při ní zaměří na opravu pilířů a plášťů mostu.
    Karlův most, který je spolu s Pražským hradem zřejmě nejznámější památkou Prahy, nechal postavit Karel IV. Základní kámen k mostním pilířům byl položen 9. července 1357. Stavitelského díla se ujal Karlův dvorní architekt Petr Parléř. Pod jeho vedením byla mezi léty 1373 až 1380 dokončena vstupní věž na staroměstském břehu.
Zdroj: Karel Čapek
Vložil: ČTK, 20.11.08 14:05
Návštěvnost: 5240 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.