Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na Vysočině finišuje obnova památek z peněz norských fondů

Zámek v Myslibořicích
Jihlava - Na Vysočině vrcholí obnova památek z programu Kulturní dědictví Vysočiny, na niž kraj loni získal přes 19 milionů korun z  takzvaných norských fondů. S přispěním vlastníků vzniká dílo za téměř 22 milionů. Jak zjistila ČTK, skončila už rekonstrukce věže kostela v Nové Říši a také obnova radnice v Telči na Jihlavsku. Finišují práce v kostele v Křeči a pokračují rozsáhlé opravy kostela v Žirovnici a také zámku v Myslibořicích i  restaurování oltáře v Pelhřimově.
    Kanonie premonstrátů v Nové Říši na Jihlavsku se díky získané dotaci mohla pustit do rekonstrukce jižní věže kostela svatého Petra a Pavla, na niž získala 3,2 milionu korun. "Za peníze byl opraven krov věže, jenž byl v havarijním stavu, a pořízeno bylo její nové opláštění měděnou krytinou," řekl ČTK opat Marián Rudolf Kosík.
    Koncem října skončila také obnova části historické radnice v Telči na Jihlavsku. Město na ni získalo 3,7 milionu a samo doplatí přes 400.000 korun. Původně gotický, renesančně přestavěný objekt, je jednou z dominant náměstí Zachariáše z Hradce. "Za peníze řemeslníci kompletně zrekonstruovali druhé patro budovy a její dvorní štít. Vyměněna byla okna a provedena nová fasáda, zrekonstruováno schodiště. Do nových prostor se přestěhoval odbor rozvoje a územního plánování," řekla ČTK místostarostka Hana Müllerová.
    K závěru se blíží také obnova kostela svatého Jana Staršího v Křeči u Černovic na Pelhřimovsku ze 13. století. Podle duchovního správce Jana Poula je hotové odvodnění kostela včetně oprav podlahy, zbývá opravit omítky. "Farnost dostala na opravy z norských fondů 1,24 milionu korun," řekl ČTK. Archeologové po odkrytí podlahy našli například pochvy meče či dýky s vyobrazením českého lva.
    Nejúspěšnějším žadatelem byla Českobratrská církev evangelická, jež dostala na rekonstrukci krovu a na novou střechu barokního zámku v Myslibořicích na Třebíčsku 5,3 milionu korun. V  prostorách památky je umístěn Domov odpočinku ve stáří. Podle členky správní rady domova Michaely Grmelové za peníze bude do příštího léta dokončena generální obnova krovu a střechy na pravém křídle zámecké budovy. Součástí rekonstrukce bylo vybudování střešních oken pro budoucí půdní vestavbu.
    V Žirovnici na Pelhřimovsku pokračuje obnova kostela svatého Filipa a Jakuba. Řemeslníci právě vyměňují střešní krytinu na věži. Oprava krovu, nová střecha, včetně klempířských prvků, a také obnova vitráží, fasády a konzervace kamenných článků bude stát téměř šest milionů korun.
    Do března příštího roku by mělo být podle plánu ukončeno restaurování barokního oltáře svatého Floriána v kostele svatého Víta v Pelhřimově, na nějž radnice získala přes 900.000 korun. "První část oltáře bude istalovaná do Vánoc," řekl ČTK Jiří Mattiášek z odboru vnitřních věcí.
    O dotace se v programu Kulturní dědictví Vysočiny ucházelo 19 žadatelů, kteří by na své projekty potřebovali 51 milionů korun. Uspělo pouze šest z nich.
    Finanční mechanismy, jež pomáhají i při obnově památek na Vysočině, založily v roce 2004 tři nečlenské státy EU - Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Program je pětiletý (2004-2009) a finanční pomoc je poskytována deseti novým členským státům EU a dále Španělsku, Portugalsku a Řecku. Hlavním cílem je snížení sociálních a ekonomických nerovností v Evropském hospodářském prostoru v rámci vymezených prioritních oblastí, mimo jiné uchovávání evropského kulturního dědictví.
Zdroj: Jaroslava Mikešová
Vložil: ČTK, 04.11.08 00:30
Návštěvnost: 4640 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.