Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava DENISOVY SADY 1818–2008
190. výročí vzniku parku - jeho historie a současnost
7.10. - 28.10.2008, pracovní dny od 10.00 do 16.00 hod
(v objektu bývalé vodárny v parku Špilberk, sídlo správy zeleně VZmB, p.o.)


Vznik parku Denisovy sady se datuje dnem 4. října 1818, kdy došlo k slavnostnímu odhalení obelisku v nově upravených sadech. V minulosti bylo místo příkrým skalnatým kopcem, zvaným Puhlík, který byl postupně zabírán opevňovacím systémem. V roce 1799 bylo na jeho úbočí postaveno 14 zastavení křížové cesty, podle níž se kopci začalo říkat Kalvárie. V den svého založení byly sady pojmenovány Františkov, na počest císaře Františka, který měl ten den svátek. V parku se kromě obelisku nacházela také oranžérie (dnešní Kolonáda), skleníky a zahradní altán (dnes Hudební pavilon) a na jihozápadním úpatí empírová studánka Fons Salutis. Park byl oplocen, vybaven lavičkami a hlídán hlídači. V roce 1919 byl park přejmenován na Denisovy sady po francouzském historikovi Ernstu Denisovi, který přispěl ke vzniku samostatného Československa. V roce 1941 park na dvě části rozdělilo prodloužení dnešní ulice Husovy a spodní část byla pojmenována Studánka. Posledními velkými úpravami před probíhající rekonstrukcí prošel park v roce 1961, kdy zde byla mimo jiné vybudována také kavárna s letní a taneční terasou a horní spojovací cesta otevírající panoramatické pohledy na jižní část města. Od roku 1996 je parkový areál svěřen do správy příspěvkové organizace Veřejná zeleně města Brna. V roce 2000 byl rozšířen o dvě Kapucínské terasy a probíhá jeho postupná rekonstrukce, která získala několik ocenění.

Veřejná zeleň města Brna, p.o., která je správcem parku, připravila k 190. výročí vzniku parku výstavu DENISOVY SADY 1818 - 2008, která mapuje minulost a současnost parku. Na mapách, plánech, obrázcích a fotografiích představí postupný vývoj parku, jeho rekonstrukci a to, jak vypadá dnes. Návštěvníky čeká na výstavě také několik překvapení.

Výstava se koná v parku Špilberk, v objektu bývalé vodárny (sídlo správy parků a stromořadí). Zahájena bude vernisáží 7. října 2008 v 15.30hod a potrvá do 28. října 2008, kdy bude v parku Denisovy sady v 14.00hod slavnostně vysázen lyrovník tulipánokvětý. Strom bude vysázen k příležitosti výročí založení parku a k příležitosti oslav dne vzniku samostatného československého státu. Výstava bude otevřena v pracovní dny vždy od 10.00 do 16.00hod.

V případě zájmu je možné objednat si komentovanou prohlídku výstavy.
Zdroj: Veřejná zeleň města Brna, správce parku
Vložil: Tisková zpráva, 08.10.08 00:10
Návštěvnost: 6382 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.