Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kroměřížské muzeum představuje slavné vily Zlínského kraje

Kroměříž - Perly moderní architektury představuje výstava nazvaná Slavné vily Zlínského kraje, která je ode dneška k vidění v Galerii v podloubí Muzea Kroměřížska. Expozice ukazuje luxusní domy baťovského Zlína, díla funkcionalistická, ale také vilové stavby posledních let. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Stránský. Výstava potrvá do 16. listopadu.
    Expozici doprovází vydání stejnojmenné publikace, zachycující padesát těchto staveb. Samotná Kroměříž je v knize i na výstavě zastoupena čtyřmi významnými objekty. "Jedná se například o funkcionalistickou vilu u Bezručova parku či o neofunkcionalistickou na Barbořině," poznamenal Stránský.
    Výstava představuje řadu architektonických a interiérových detailů a také modelů vybraných vilových staveb, vyrobených posluchači Fakulty architektury VUT v Brně a Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.
    Podle autorů expozice, jimiž jsou historikové a architekti, bylo bydlení vyšší a střední vrstvy ve vilových stavbách, postavených ve všech větších městech kraje a reprezentujících vývoj architektury i individuální historii významných osobností, ve druhé polovině 20. století záměrně opomíjeno. Výstava a kniha mají tento nedostatek napravit.
    Návštěvníci tak uvidí stavby, které před první světovou válkou navrhli Hubert Gessner, Dušan Jurkovič a Jan Kotěra, vily Jaroslava Stockara-Bernkopfa, Josefa Místeckého a lokálních stavitelů z doby národního slohu a hnutí zahradních měst. Připomenuty jsou také individuální stavby Baťova Zlína navržené Františkem L. Gahurou a Vladimírem Karfíkem či funkcionalistické stavby Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, Bohumíra Kupky, Ludvíka Hilgerta a Jaroslava Grunta. Součástí expozice je i výjimečná skupina vil z 50. let minulého století od zlínského architekta Zdeňka Plesníka pro cestovatele Hanzelku a Zikmunda a hudebního skladatele Lišku.
    Expozice i kniha jsou součástí projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Výstava Slavné vily Zlínského kraje byla poprvé prezentována v květnu ve Zlíně, následně ji viděli návštěvníci ve Valašském Meziříčí.
Autor: ČTK, 23.09.08 20:45
Návštěvnost: 4565 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.