Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ivančice potřebují na opravu synagogy získat 40 milionů

Ivančice (Brněnsko) - Ivančice na Brněnsku chtějí zrekonstruovat zchátralou synagogu. Město potřebuje na projekt 40 milionů korun. Do října podá žádosti o dotace. Z někdejšího židovského svatostánku, který byl kdysi jednou z  největších modliteben svého druhu na Moravě, by mělo vzniknout kulturní centrum. ČTK to dnes řekl starosta Vojtěch Adam.
    "Počítáme s tím, že v něm bude informační centrum, velký společenský sál, v němž by se mohlo oddávat, a na galerii bychom chtěli vytvořit expozici o historii města," uvedl starosta.
    Radnice o obnově synagogy uvažuje už léta. Bude žádat o státní dotace a peníze z fondů Evropské unie. Vedení města doufá v to, že pro projekt získá i  podporu židovské obce.
    Ivančická synagoga byla postavena v 19. století. Na jejím špatném stavu se podepsal nacismus i pozdější komunismus. V interiéru objektu vznikly podle odborníků zcela nevhodné sloupy. Jeho architektonickou podobu narušily i další necitlivé úpravy.
    Bývalá židovská modlitebna v  minulosti sloužila jako sklad pro exponáty Muzea Brněnska, které v jednom z  tamních sálů pořádalo výstavy. Depozitář se ale v minulosti přestěhoval do Rajhradu. Synagoga je už bezmála dva roky zcela nevyužitá.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 17.09.08 12:05
Návštěvnost: 3523 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.