Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Opava koupí nevzhlednou budovu za 270 milionů

Opava - Centrální opavské Horní náměstí změní svou tvář. Zastupitelé města dnes rozhodli, že radnice za 270 milionů korun od soukromého vlastníka odkoupí část obchodního centra Slezanka. V budoucnu ho nechá zbourat, nebo zaplatí jeho rekonstrukci. Koupi objektu chce magistrát pokrýt úvěrem. Opozici se nelíbila konečná suma.
    Opoziční zastupitelka Pavla Brady ji označila za závratnou. "Přibližně o 140 milionů převyšuje reálnou tržní cenu," řekla ČTK. Že je cena vysoká, ale připouštělo i vedení radnice. "Cena ale odpovídá tomu, že jsou ve Slezance obchody. Podle znaleckého posudku jsou výnosy z nájmů za posledních deset let asi 13,5 milionu korun ročně, což je poměrně vysoká suma," uvedl primátor Zbyněk Stanjura.
    Právě konečná suma, kterou město za objekt zaplatí, byla dnes častým tématem diskuse. Zastupitelé se shodli na tom, že je potřeba se Slezankou něco dělat. "Koalice je ochotna cenu zaplatit. Z hlediska budoucnosti města a jeho podoby se to vyplatí," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jan Šindler.
    Pokud město budovu odkoupí, bude vlastnit víc než polovinu celého areálu Slezanky. Zbývající patří dalším třem soukromým majitelům. I s nimi chce magistrát jednat o prodeji. Podle Šindlera zatím není jasné, co bude s budovou dál. "Rozhodnutí o koupi je první krok. Nyní nastane debata co dál. Jestli budovu revitalizovat a jak, či ji zbourat a postavit nový objekt, který by lépe navazoval na historické centrum," vysvětlil mluvčí. Slezanka totiž svou sídlištní podobou přímo navazuje na gotický chrám. "Je to nešťastné řešení v srdci městské památkové zóny. Revitalizací celého náměstí chceme vrátit do centra Opavy život, který se přesunul do okrajových částí s  hypermarkety," řekl Stanjura.
    Radnice o koupi Slezanky usiluje dlouho, nikdy se ale s jejími vlastníky nedohodla. Nyní se ale situace změnila a po několikaměsíčním vyjednávání se soukromým majitelem radní začátkem září schválili kupní smlouvu.
    Revitalizace náměstí podle primátora nebude ekonomicky výhodná, ale městu se vyplatí, protože získá atraktivní centrum. "Pokud se město stane majitelem obchodního centra, začne odborná debata o podobě celého náměstí, která může trvat až čtyři roky," naznačil primátor. Během té doby bude Slezanka nadále obchodním centrem, výnosy z nájmů půjdou do městského rozpočtu.
    Slezanku, na jejímž místě stály v 17. století starobylé pravovárečné domy, čeká buď rekonstrukce, nebo zbourání. Nová zástavba by měla především zapadnout do historického centra, řekl Stanjura. Pokud by se město rozhodlo pro rekonstrukci Slezanky, pak by se měla více otevřít a propojit s  náměstím, míní opavský architekt David Wittasek.
Zdroj: David Moravec
Vložil: ČTK, 16.09.08 11:35
Návštěvnost: 9663 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
začátek Eva 16.09.08 22:17
opava vede hoja 17.09.08 11:38
Kotva Dr. Lusciniol 17.09.08 15:49
ano ano Vích 17.09.08 18:47
Začátek Ing. J.Ryšavý 03.10.08 10:59
RE začátek od Ryšavý Karl 22.03.09 20:49
re: Začátek Dr. Lusciniol 23.03.09 06:03
je třeba rychle pokračovat Václav 23.03.09 07:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.