Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dny evropského dědictví zvou na památky v krajině

Praha - Drobné architektuře, památkám na vesnicích či v krajině, lesním křížovým cestám, kapličkám, ale i celým krajinným celkům, ve kterých jsou umístěny, se věnují letošní Dny evropského dědictví v České republice. Národní téma letošních dnů je totiž Památky v krajině a krajina jako památka. Návštěvníkům se otevře tisícovka památek a lidé se mohou přijít podívat i do objektů, které jsou jindy nepřístupné.
    Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemích. Národní zahájení se každým rokem koná v jiném městě. Letos se odehraje v sobotu v Českých Budějovicích, již dnes bude ve městě zahájena výstava Nositelé tradice lidových řemesel. Tento titul udílí u příležitosti Dnů evropského dědictví ministr kultury vždy několika lidem, kteří ve výrobě uplatňují tradiční postupy či materiály a jsou často již jedinými v zemi. Zatím jich ocenil 37, v sobotu přibude dalších pět.
    Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo 300 památek a přišlo se na ně podívat 50.000 lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.ehd.cz.
    Cílem Dnů evropského dědictví je upozorňovat a poukazovat na uchovávání a využívání kulturního odkazu minulosti. Lidé se také mohou více dozvědět o aktuálních problémech státní památkové péče nebo o tom, jak se o památky starají soukromí vlastníci. Také někteří z nich totiž v rámci této akce své objekty zpřístupňují.
    Letošní národní téma Památky v krajině a krajina jako památka otevírá možnosti nových pohledů na vzájemný vztah kultury a přírody - umožňuje uvědomit si dlouholeté vzájemné působení architektury a krajiny. Účastníci Dnů evropského dědictví mohou poznat, jak v minulých stoletích působením člověka vznikala kulturní krajina i třeba to, že mnohé prvky v krajině dnes vnímané jako "přirozené" jsou lidským výtvorem.
Autor: ČTK, 12.09.08 15:15
Návštěvnost: 3068 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.