Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ředitel NK našel nový pozemek pro Kaplického stavbu

Praha - Ředitel Národní knihovny (NK) Vlastimil Ježek našel nový pozemek pro případnou stavbu nové budovy své instituce. S nabídkou za Ježkem přišla soukromá společnost. "Jsme blízko podpisu dohody," řekl dnes Ježek ČTK. Cena, kterou by za pozemek měla knihovna, respektive stát zaplatit, je podle Ježka obdobná jako u původního místa na Letné.
    Ze zmíněné dohody by však podle něj vyplývaly případné závazky jen pro vlastníka pozemku, nikoli pro knihovnu. Místo splňuje všechny podmínky, které měla původně zamýšlená Letná. Pozemek se tedy nachází v širším centru města, je dobře dosažitelný městskou dopravou a je v oblasti, kterou neohrožují záplavy. Blíže nechce místo specifikovat.
    O novém pozemku ví autor návrhu stavby Jan Kaplický, zatím jej však nekomentoval, uvedl Ježek. O jednání Ježek informoval i ministerstvo kultury jako zřizovatele Národní knihovny.
    Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa se hlavní město k plánu Ježka nemůže vyjadřovat, když neví, kde pozemky leží. "Pokud se jedná o pozemek v památkové rezervaci, budou se vyjadřovat památkáři. Příslušná městská část také bude muset posoudit, jestli je stavba v souladu s územním plánem," uvedl Wolf.
    Původně zamýšlený pozemek na Letné slíbilo před dvěma lety knihovně město prodat, téměř jednohlasné usnesení zastupitelstva však nebylo dodnes naplněno a pozemek začal být zmiňován jako jedna z hlavních překážek stavby.
    Pražští zastupitelé se v roce 2006 usnesli, že za jistých podmínek prodají knihovně pozemek za 31,5 milionu korun. Tuto cenu tehdy uváděli jako polovinu tržní ceny v místě obvyklé. Místo je v územním plánu dlouhodobě uvažované pro stavbu s církevním či kulturním účelem, částečně na něm ale stála tramvajová smyčka a stavbu by bylo třeba koordinovat se stavbou tunelu.
    Antimonopolní úřad nedávno zveřejnil celé znění stanoviska Evropské komise k soutěži o návrh nové budovy Národní knihovny. Na jeho základě vedení knihovny doporučil, aby soutěž zrušilo. Podle komise by totiž nebylo možné na základě takové soutěže zadat zpracování projektové dokumentace přímo Kaplickému.
    Nově vybraný pozemek je podle Ježka připraven pro stavbu, je například napojen na inženýrské sítě.
    Stavbu podle návrhu Kaplického na Letné zavrhovala nejprve pražská ODS, v létě uvedl ministr Václav Jehlička (KDU-ČSL), že v této podobě knihovna stát pravděpodobně nebude. Kromě pozemků a problémů kolem architektonické soutěže se zmiňuje nedostatek peněz na stavbu. Kvůli tomu, že ani rok a půl po vyhlášení jejích výsledků není jasné, zda se stavět bude, či nikoli, se spekuluje o Ježkově odvolání.
Autor: ČTK, 08.09.08 15:15
Návštěvnost: 4928 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
škatule škatule hejbejte se kilgore_trout 08.09.08 17:52
Eva Sadílková 08.09.08 18:51
ale ale Milan 08.09.08 19:15
tipnu si aja 09.09.08 00:01
Qui Bono? Dr. Lusciniol 09.09.08 04:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.