Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Varšava se loučí se svým stadionem, který ustoupí novému

Varšava - Varšavský Stadion desetiletí, svědek sportovních i politických událostí uplynulé epochy, zažije poslední chvíle slávy. Rozloučení s místem, kde byla léta největší tržnice pod otevřeným nebem v Evropě, se ponese v rytmu burácejících motorek. O víkendu se na někdejším komunistickém sportovišti uskuteční motokrosové závody, pak bude objekt srovnán se zemí. Na jeho místě vznikne národní stadion, na němž se v roce 2012 má odehrát zahajovací zápas fotbalového mistrovství Evropy, které Polsko organizuje společně s Ukrajinou.
    První fotbalové utkání se na stadionu hrálo v roce 1955. "Vše bylo bílo-červené a zaplněna byla všechna místa. Očekávali jsme mnoho sportu a dočkali se hodně politiky," vzpomínal na otevření Wladyslaw Kowalczyk.
    Komunisti využívali objekt k propagandě. Konala se tu májová shromáždění, končily Závody míru. Stadion se stal také místem jedné z nejtragičtějších epizod komunistického Polska. V září 1968 se v jeho ochozech během dožínkových slavností upálil Ryszard Siwiec na protest proti vkročení vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
    Světlejší chvilku zažilo místo, kam se mohlo vejít přes 70.000 osob, v roce 1983. Tehdy odtud k národu promluvil papež Jan Pavel II.. To už ale podle pamětníků začal úpadek sportoviště, které se v roce 1989 přeměnilo v obří bazar.
    V areálu obchodovali Poláci, Litevci, Ukrajinci, Vietnamci, Čečenci, Gruzínci či Arméni. Prodávali legální i nelegální zboží od kopií CD, záclon, zeleniny po hodinky či luxusní kožichy, sehnat tu zákazníci mohli i zbraně. Práci tu mělo asi půl milionu lidí. Pro ně to byla špatná zpráva, když výkonný výbor UEFA rozhodl, že ME ve fotbale se v roce 2012 uskuteční v Polsku a na Ukrajině.
    Trhovci se museli rozloučit s "Jarmarkem Evropy", jak se místu přezdívalo, už před pár měsíci. Zůstali zatím v jeho nejbližším okolí. "Takové místo jako tady už nikde nenajdeme, proto chceme zůstat, jak dlouho to jen půjde," řekla ČTK místní prodavačka cigaret nejrůznějších značek. Roční obrat trhovců ze stadionu podle odhadu Centrálního úřadu pro vyšetřování (CBS) činil 12 miliard zlotých (88 miliard korun).
    V sobotu se návštěvníkům stadionu představí nejlepší závodníci na světě ve freestylovém motokrosu během závodu seriálu Red Bull X-Fighters. Kvůli akci byly namontovány zvláštní tribuny pro 35.000 diváků a upraveno hřiště. Po skončení se už na objekt vrhnou dělníci, kteří jej začnou demontovat. Stadion desetiletí a jeho okolí o rozloze 30 hektarů se do roku 2012 má proměnit v národní centrum sportu pro 55.000 diváků. Náklady na investici projektu jsou 1,2 miliardy zlotých (asi 8,9 miliardy Kč), samotný stadion bude stát 665 milionů zlotých.
    Právě vybudování stadionu ve Varšavě a v Kyjevě je podle šéfa UEFA Michela Platiniho podmínkou k tomu, aby se evropský fotbalový šampionát v Polsku a na Ukrajině uskutečnil. Poslední inspekci v obou zemích provedl Platini v červenci. Kvůli průtahům s budováním stadionů a také dálnic a sportovního zázemí vedení evropského fotbalu už oběma zemím několikrát pohrozilo odebráním pořadatelství šampionátu. Rozhodnutí, zda se velký fotbalový svátek skutečně odehraje ve dvou postkomunistických zemích, má padnout na podzim.
Zdroj: Radka Fialová
Vložil: ČTK, 05.09.08 12:10
Návštěvnost: 5578 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Práci tu mělo půl milionu lidí??? johansen 05.09.08 15:14
. nico 05.09.08 16:10
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.