Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hrádek chce vrátit místu po zbouraném kostele duchovní rozměr

Hrádek nad Nisou (Liberecko) - Radnice v Hrádku nad Nisou se chystá vrátit místu, kde stával václavický kostel svatého Jakuba apoštola, duchovní rozměr. Základy za totality zbouraného kostela by chtěla odkrýt a z  kamení na nich vyskládat půdorys svatostánku. Turistům a místním lidem by historii místa měl připomínat malý křížek. Hrádecký starosta Martin Půta ČTK řekl, že s nápadem přišel sólista Národního divadla v Praze Luděk Vele, který je také organizátorem beneficí pro záchranu kaple svaté Barbory na Grabštejně.
    "Nemuselo by jít vůbec jen o tento jediný kostel. Pobořených jich bylo v  někdejších Sudetech hodně," dodal umělec s tím, že by památná místa objížděl a při vzpomínkové akci by na nich zazpíval. O vybrání dalších míst už požádal památkáře.
    Václavice patřily ke grabštejskému panství, teď jsou okrajovou částí Hrádku nad Nisou. Podle Půty spousta místních lidí už ani neví, že tam kdysi kostel stával. Dnes je místo zarostlé trávou s náletovými dřevinami.
    Kostel svatého Jakuba apoštola stál nad silnicí a tvořil dominantu obce od roku 1326. Nejprve byl dřevěný a vypadal asi jako větší stodola. Později byl zvětšován a zvelebován. Pak ale padl za oběť třicetileté válce. V roce 1787 vyrostl na stejném místě nový kostel, s břidlicovou střechou, barevnými vykládanými okny a s honosným vyřezávaným oltářem a výzdobou. Po válce se o něj lidé ale přestali starat. Za minulého režimu se stal kostel odkladištěm JZD, chátral a nakonec ho traktory srovnaly se zemí.
Autor: ČTK, 25.08.08 08:50
Návštěvnost: 4607 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.